iDNES.cz

Dopravci kritizují vládu za opatření proti zdražování pohonných hmot

  7:07
Podle nich jsou nedostatečná a provozovatelé budou i nadále výrazně prodělávat. Na českou vládu proto apelují, aby podmínky ještě upravila.

ilustrační snímek | foto: Procházka PetrMAFRA

V reakci na rapidní růst cen pohonných hmot přistoupila vláda minulý týden k opatřením v podobě zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun a povinného přimíchávání biosložek do paliv. Začala také kontrolovat čerpací stanice, jestli úmyslně a nadbytečně nenavyšují svoje marže. Poslední zmíněný krok je ale podle některých dopravců málo efektivní.

Třeba podle předsedy Společenství autodopravců Čech a Moravy Bedřicha Dandy nezaručí zlevnění pohonných hmot. Čerpadláři denně posílají ministerstvu financí své průměrné prodejní ceny. Úřad je pak porovnává s vývojem cen paliv na komoditní burze v Rotterdamu. Podle Bedřicha Dandy je to nevhodné a nedostatečné opatření. Svůj postoj a tipy na zlepšení už dokonce vysvětloval i šéfovi státní kasy Zbyňku Stanjurovi. „Říkal jsem panu ministrovi, ať se vykašlou na pumpy. Protože tam se mluví a 50 haléřích, nejvýše o koruně marže. Doporučil jsem mu, ať se zaměří na distribuci, respektive na rafinérii. Tam je zakopaný pes,“ myslí si Danda.

Kontroly marží v distribučním řetězci naopak prosazuje sdružení dopravců ČESMAD. Podle Bedřicha Dandy by ale bylo efektivnější, kdyby vláda dopravcům finančně kompenzovala vyšší náklady na pohonné hmoty. „Velké firmy tvrdí, že týdně musejí počítat s tím, že zaplatí za paliva 8 – 10 milionů korun. V tomhle my vidíme větší smysl než třeba snižování spotřební daně a DPH,“ řekl Danda. „Zejména menší dopravci jsou na pokraji krachu, vysoké ceny za paliva budou muset promítnout také na spotřebitelských cenách,“ vysvětluje mluvčí ČESMAD Martin Felix.

Na rozdíl od Dandy volá po dočasném zastropování cen pohonných hmot a snížení spotřební daně. „V době pandemie se podařilo snížit spotřební daň o korunu. Ale teď je tam ještě prostor 1,60 Kč k tomu minimu, které povoluje EU,“ odhaduje Felix.

Pohonné hmoty v Česku nadále zlevňují. Litr benzinu Natural 95 zlevnil od středy do čtvrtka o 60 haléřů na 44,53 Kč, litr nafty o 96 haléřů na 46,73 Kč. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls

zpět na článek