iDNES.cz

Chystáte se na houby? Pozor na otravy!

  12:21
Houbařské žně začínají a s tím bohužel souvisí i příchod pacientů s otravou z nich. Odborníci varují před nejčastějšími chybami, které k otravě vedou. Nejde ale jen o riziko konzumace jedovatých hub, v tomto ohledu je totiž většina houbařů poučená.

muchomůrka | foto: MAFRA

Mnohem častěji totiž dochází k takzvané sekundární otravě, která je způsobena nedostatečnou tepelnou úpravou, špatným skladováním nebo požitím přemrzlých či jinak poškozených hub.

Houbaři také zanedbávají riziko kontaminace. I v lesním hospodářství se běžně používají postřiky a pesticidy, dojít může navíc ke znečištění hub výkaly zvířat, častým zdrojem salmonelové infekce bývá trus hlodavců. Otrava se pak projevuje příznaky po 8 až 12 hodinách od konzumace, pacienti obvykle dorazí do ordinace ráno po večerní konzumaci hub. Výjimkou bývá muchomůrka tygrovaná, která bývá zaměnitelná s masákem nebo bedlou. V případě jejího požití se otrava projeví potíže v rozmezí 30 až 120 minut a to slzením, sliněním, bolestmi břicha, zrychlením tepu, poklesem tlaku a poruchami nervového systému se vznikem halucinací až poruchou vědomí.

Odborníci varují také mládež, která touží po laciném halucinogenu. Kouření sušených částí muchomůrky zelené, tygrované nebo červené je prudce jedovaté a průběh otravy je velice bolestivý. Zpravidla končí smrtí nebo trvalým poškozením nervového systému.

Standardními projevy otravy jsou bolesti břicha, zvracení, průjem, objevit se mohou slabosti končetin, pokles tlaku, zvýšení tepu a bušení srdce. U prudce jedovatých hub dochází s odstupem 2 až 3 dnů k poškození jater a ledvin. Pokud se příznaky otravy objeví, není dobré váhat s první pomocí. Lékaře byste měli navštívit vždy, když se objeví jakékoli závažnější příznaky včetně zvracení a průjmu. Před odchodem k lékaři si můžete sami poskytnout první pomoc, a to vyvolat zvracení, pokud nepřišlo samo. Doporučuje se také užít živočišné uhlí v dávce 10 až 20 tabletek, k zapití použít černý čaj, který uklidňuje žaludek a podporuje močení. Dodá také potřebnou hydrataci. Dobré je také uchovat zbytky pokrmu nebo hub pro případ nutnosti identifikace.

Projevy otravy houbami bychom neměli podceňovat, následky mohou být lehké, ale i fatální. V nejlepším případě půjde o krátkodobou nevolnost, může ale také dojít k selhání ledvin s doživotním docházením na dialýzu, v nejhorším případě může dojít k úmrtí.

zpět na článek