iDNES.cz

Andrej Babiš: Patrioti Putinovi nefandí, Orbán na rozdíl od Fialy něco dělá

  14:33
V Evropském parlamentu bude nová frakce Patrioti pro Evropu. Na jejím založení se podílelo i české hnutí ANO. Frakci aktuálně tvoří 84 europoslanců z jedenácti zemí. Její součástí je například maďarská strana Fidesz premiéra Orbána nebo francouzské Národní sdružení. Nová frakce čelí kritice, že bude napomáhat Rusku. Prohlásil to například premiér Petr Fiala. „Pan premiér by se měl podívat do své frakce, kde má minimálně 6 poslanců, kteří fandí Putinovi,“ prohlásil ve vysílání Rádia Impuls šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Příklon k Rusku důrazně odmítl.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Řeč v této souvislosti přišla také na cesty maďarského premiéra Viktora Orbána, který nejprve navštívil Kyjev, pak i Moskvu. „On má předsednictví Evropy, je aktivní a snaží se samozřejmě, aby skončila válka. Tak to je ta mise. Všichni říkají, že se mu to nepovede, ale aspoň to zkusil. Všichni říkají, chceme válku, porazíme Putina vojensky, tak ať to Fiala ukáže a pětikoalice,“ prohlásil Babiš, který zároveň odsoudil nedávné ruské útoky na Ukrajinu.

Expremiér také řekl, že nová frakce Patrioti pro Evropu určitě bude mít v Evropském parlamentu svůj význam. „My se nebojíme, jsme třetí největší frakce a jsou další, kteří o vstupu k nám uvažují. Jsem přesvědčení, že za pět let bude mít ta frakce aspiraci na to, aby vyhrála. Vidíme co se děje ve Velké Británii, v Německu nebo ve Francii,“ prohlásil předseda hnutí ANO. „Ilegální migrace je velké nebezpečí pro náš kontinent a bude to jenom horší a horší pokud se to nezastaví,“ dodal Babiš s tím, že právě zastavení ilegální migrace, revize Green Dealu a obrana suverenity členských států patří mezi priority nové frakce.

Poslechněte si rozhovor ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls

zpět na článek