Aktivita klíšťat v Česku roste

  7:00
Aktuálně je na čtvrtém stupni z pěti. Po návratu z lesa nebo zahrady by lidé měli dobře prohlédnout nejen sebe, ale i zvířata.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Odborníci se shodují na tom, že je ze všeho nejdůležitější klíště odstranit co nejdříve. Klíčový je také správný postup při odstraňování parazita i dezinfekce místa, kde se hmyz přisál. 

Miroslava Burýšková, z portálu www.klíště.cz doporučuje klíšťata nevyndávat pinzetou. „Když vytahujete klíště pinzetou, tak mu mačkáte tělíčko a obsah z něj si vymáčknete do těla,“ vysvětluje odbornice. V tomto ohledu je lepší použít speciální kartu. „Její hlavní výhoda je, že se klíště nemačká. Parazita naberete do zářezu, přitisknete ke kůži a táhnete. Pokud se utrhne, tak karta uřízne klíště u kůže. Pokud v ní zůstanou kusadla, je možné je pinzetou lehce odstranit,“ dodává Burýšková. Podle ní také není vhodné klíště před vytažením mazat krémem. „V takovém případě klíště obsah svých vnitřností vyvrhne do lidského organismu. Pokud by bylo infikované, může nastat problém.“

V každém případě je místo potřeba dobře vydezinfikovat, vysvětluje veterinář František Melichar Špruček. „Doporučuji dezinfikovat jódovým preparátem. Ten likviduje všechny nečistoty, ať už mechanické, nebo bakterie a viry. Klíště nemusí být infekční, ale má povrchové znečištění a ta kontaminace může být způsobená povrchem klíštěte, ne tím, že by bylo nakažené,“ upřesňuje veterinář.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls