Druhé gorilí mládě pokřtí v pražské zoo slavná primatoložka Jane Goodallová

  11:32
V noci na pátek se v pražské zoo narodilo gorile Kijivu páté mládě, s největší pravděpodobností se jedná o samičku. Malé gorilce vybere jméno slavná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová, která ji také 11. května v 11 hodin v Rezervaci Dja slavnostně pokřtí.

„Pohlaví Kijivina mláděte zatím se stoprocentní jistotou neznáme, ale zdá se, že by mohlo jít o samičku,“ napsal na webu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. „Zato zcela přesně víme, kdo vybere jméno. Bude to slavná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová,“ dodal.

Jde o druhé gorilí mládě narozené v Praze v tomto roce. Už na začátku ledna se narodila samička Mobi, které vybrali jméno čtenáři iDNES.cz.

Třicetiletá samice Kijivu své páté mládě porodila v pátek po půl jedné ráno. „Chovala se velmi zkušeně a přitiskla si je k prsu, takže již před jednou jsme měli potvrzeno, že mládě pije,“ uvedl Bobek. „Všemu jsme nechali volný průběh a na vlastní oči se šli na Kijivu s mládětem podívat, až když se v osm ráno zvedla opona zakrývající expozici goril před světlem fytolamp,“ popsal.

Podle Bobka byl první pohled na gorilu s malým mládětem úchvatný. „V tom okamžiku seděla Kijivu se svým čerstvě narozeným mládětem hned vedle Duni s malou Mobi,“ napsal.

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

Do situace se však podle Bobka rychle vložil otec obou mláďat. „Hned se před ně ale postavil Kisumu a pak od sebe již kousek poodešly,“ uvedl.

Goodallová popovídá o zkušenostech studentům

Slavná primatoložka Jane Goodallová, která letos oslavila 90. narozeniny, bude v Praze mimo jiné přednášet o svých zkušenostech s ochranou zvířat v aule České zemědělské univerzity (ČZU).

„V zoo nemáme dostatečně velký prostor na Janinu přednášku, a tak proběhne v pátek 10. května od 17 hodin v aule České zemědělské univerzity. Vstup bude zdarma,“ doplnil Bobek podrobnosti k přednášce. Další den Goodallová v Indonéské džungli v Zoo Praha pokřtí český překlad své knihy Pangolina. Následovat bude i autogramiáda.

Jane Goodallová se o zvířata zajímá už od mládí. Po dokončení studií na Oxfordské univerzitě se vydala do Keni, kde začala spolupracovat se slavným primatologem Louisem Leakeym. Jeho podpora ji vedla k rozhodnutí studovat šimpanze ve volné přírodě v Národním parku Gombe v Tanzanii.

14. března 2024

Autor: