Rapidní nárůst nemocných žloutenkou v Praze, MHD už dezinfikují plošně

  13:56
Metropolí se šíří vir žloutenky typu A. V pátek hygienici potvrdili už více než 43 nemocných. V předchozích letech přitom za první čtvrtletí evidovali vždy maximálně jednotky případů. Dopravní podnik (DPP) kvůli nárůstu počtu nakažených dezinfikuje vozidla MHD, hygienici přesto nabádají k obezřetnosti vůči „nemoci špinavých rukou“ i tam.

Očkování lidí z Hulvácké ulice v ostravském obvodu Jih. V lokalitě řádí nákaza žloutenky typu A. (16. ledna 2025) | foto: Fakulůtní nemocnice Ostrava

Právě v prostředcích městské hromadné dopravy se totiž často zdržují lidé bez domova, zvlášť při nepřízni počasí.

Šest mrtvých kvůli žloutence A v Česku. Ničí dospělé s nemocnými játry, trpí i děti

Na znečištěná místa i močí páchnoucí zákoutí v metru již redakce MF DNES upozorňovala. Na čtenářskou výzvu se také ozvali cestující, kteří mají v tomto ohledu rovněž neblahou zkušenost. „Například Můstek, všude je prach, nemyté kouty,“ napsal například čtenář Libor. Právě stanici Můstek na trase B označili i další cestující za jedno z nejznečištěnějších míst pražského metra, konkrétně pak výtahovou chodbu. Tu redakce v únoru opakovaně navštívila a pokaždé tam byl cítit silný zápach moči. Podle některých cestujících se na tomto místě zdržují bezdomovci, kteří tady také vykonávají své potřeby.

Přenos stolicí

Zdrojem onemocnění je člověk nakažený žloutenkou typu A, způsobenou virem hepatitidy A. Nákaza se nejčastěji přenáší stolicí infikovaného člověka. „Buď přímo od osoby k osobě, například špinavýma rukama, ale i nepřímo, kontaminovanou vodou nebo potravinami a znečištěnými předměty, jako jsou kliky, madla, držadla a podobně,“ upozorňuje Alena Olexová, vedoucí protiepidemického oddělení pražské hygienické stanice.

Podle vedoucího odboru komunikace DPP Daniela Šabíka se znečišťováním prostor MHD podnik bojuje. „Co se týká zápachu ve výtazích či přestupních chodbách k nim vedoucích, děláme jejich častější kontroly, četnější úklidy s větší dávkou čisticích a dezinfekčních prostředků,“ přiblížil Šabík. V současné době šíření žloutenky však dopravce přistoupil k celkovému dezinfikování všech míst, kterých se veřejnost při cestování dotýká.

Dezinfekce savem

Způsob čištění se přitom liší podle druhu přepravy. „V autobusech a trolejbusech denně otíráme všechna madla a zadržovací tyče dezinfekčními prostředky, při velkém úklidu myjeme vodou se saponátem a dezinfekcí jak zadržovací tyče, madla včetně poutek a reklamních držáků, kryty a držáky dveřních mechanismů, boční stěny pod okny, boční plochy u schodů, stojany sedaček, vnější části krytů osvětlení, spojovací měch točny u kloubových vozidel, tak i kryty topných kanálů,“ vyjmenovala mluvčí DPP Aneta Řehková.

V Česku přibývá nákaza žloutenkou. Hygienici varují před šířením i v MHD

V metru nastupují úklidové čety na dezinfekci vozů vždy bezprostředně po návratu příslušné soupravy do depa. „Po umytí a vyčištění prostoru pro cestující následuje dezinfekce povrchů, a to všech zádržných systémů, všech tlačítek místního otevírání dveří. Pravidelná denní dezinfekce se týká i podlahy vozů,“ popsala postup Řehková.

Podotkla, že systém dezinfekce souprav metra DPP vyprecizoval v době covidové pandemie. „Tehdy bylo podniku nabízeno velké množství ‚zaručených‘ přípravků a způsobů dezinfekce interiéru dopravních prostředků, jako dlouhodobé dezinfekce nástřikem, UV-robotické lampy, kombinace UV záření s ozónováním či speciální přípravky a podobně. Ovšem jako nejúčinnější a nejefektivnější způsob dezinfekce se nám osvědčil ten nejjednodušší způsob, a to manuální otírání dotykových ploch dezinfekčním roztokem v příslušném poměru s vodou po předchozím umytí,“ upřesnila Řehková.

Zvýšenou koncentraci dezinfekce používá v těchto dnech úklidová firma také při denních úklidech tramvají. Nejčastěji používají pracovníci savo.

16. ledna 2025

Odolný virus

Virus hepatitidy A je podle hygieniků velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá třeba týdny při pokojové teplotě, dlouhodobě ve zmraženém stavu. „Zničí ho například pětiminutový var, deset hodin při teplotě 60 °C či působení dezinfekčních prostředků s protivirovým účinkem,“ potvrdila Olexová.

V Přerově se ve velkém šíří žloutenka typu A, hlavně mezi bezdomovci

Prevencí je podle hygieniků očkování, tedy vytváření odolnosti organismu proti nákaze, dodržování osobní hygieny a používání nezávadné pitné vody a potravin. „Úklid a dezinfekce v MHD je jistě řádná, ale nenahradí mytí rukou,“ dodala epidemioložka. Cestující by podle ní také neměli v MHD jíst a naopak by měli používat dezinfekční ubrousky.

Žloutenka typu A v Praze

Počet případů za rok 2021
leden 0
únor1
březen0
Počet případů za rok 2022
leden 3
únor1
březen1
Počet případů za rok 2023
leden2
únor0
březen0
Počet případů za rok 2024
leden1
únor2
březen0
Počet případů za rok 2025
leden6
únor19
březen18