Kradli v kavárně, myčce i fitness centru. Na místo činu je vozil kamarád taxikář

  12:22
Trojici pachatelů zadržel v polovině ledna tým středočeských policistů při rozsáhlé akci v pražských Lipencích. Podezřelí muži během několika měsíců vykradli přes deset podniků a způsobili tím škodu přesahující půl milionu korun. Při odsouzení jim hrozí až pětiletý trest.

Jejich první případy, kdy ještě kriminalisté nevěděli, že budou mít souvislost s touto trojicí, se odehrály v listopadu loňského roku v Českém Brodě na Kolínsku. „Tam došlo k vloupání do myčky, kde firmě, která tuto provozovnu vlastní, způsobili bezmála osmdesátitisícovou škodu,“ uvedla k případu tisková mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Zloděj vnikl do restaurace autokempu, v lese ho vyčenichal policejní pes

Další případy policisté zadokumentovali v Mníšku pod Brdy, Všenorech, Českém Brodě nebo na Příbramsku. Trojice se nezaměřovala na jeden typ obchodu, kradla v různých kavárnách, prodejnách, ale i fitness centrech.

Zloděje nejvíce zajímaly peníze, z prodejen však kradli i další věci, které se jim zrovna hodily. „Nicméně úsilím, kterým mnohdy muž z trojice, který samotná vloupání prováděl, vynaložil, způsobil daleko vyšší škodu, než odcizením peněz, které byly v kase. Jako například na Příbramsku, kde samotným vloupáním způsobili škodu za více jak tři sta tisíc v kontextu pár tisícovek, které si odnesl,“ vysvětlila mluvčí s tím, že nejvíce peněz si zloději odnesli z prodejny s potřebami pro domácí mazlíčky.

Trojici mužů pak policisté zadrželi ve čtvrtek 11. ledna ráno v pražských Lipencích bezprostředně po jednom z vloupání, na která vyráželi okolo půlnoci a do rána jich několik provedli.

Rozdělené role

Pachatelé ve věku 35, 50 a 51 let měli rozdělené role. „Taxikář, který se touto profesí skutečně i živil, vozil další dva muže k předem vytipovaným provozovnám. Druhý z trojice venku hlídal a třetí z mužů, s kriminální minulostí, za pomoci přivezeného nářadí, například krumpáčů a páčidel, již samotná vloupání prováděl,“ vysvětlila mluvčí.

Zloděj se vloupal do trafiky. Ukradl vsazený tiket, peněz si přitom nevšímal

Kriminalisté dosud podložili celkem 11 případů, kterých se trojice od loňského listopadu do ledna dopustila. „Všichni tři čelí obvinění z trestných činů krádeže a poškození cizí věci, a to formou spolupachatelství. Na hlavního z nich, 50letého muže s trestní minulostí, který se do provozoven vloupával, podal vyšetřovatel návrh státnímu zástupci na uvalení vyšetřovací vazby,“ uvedla mluvčí s tím, že soudce návrh přijal. Zbylí dva jsou vyšetřováni na svobodě.

„Trojici obviněných mužů nyní hrozí tresty v rozpětí jednoho roku až pěti let,“ dodala.

Kriminalisté se navíc zabývají i dalšími případy, které mohla trojice spáchat.

Autor: