V pražské zoo uhynul oblíbený lachtan Meloun, syn proslulého Gastona

  16:52
Ve dvaceti letech v pražské zoo uhynul lachtaní samec Meloun. O jeho smrti informoval na sociálních sítích ředitel zoo Miroslav Bobek. Ten uvedl, že se Melounovi v poslední době zhoršil zdravotní stav, v jeho těle bylo mnoho škodlivin z mořských ryb.

Lachtan Meloun na archivním snímku z roku 2017. | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Náš lachtan Meloun došel na konec své cesty… Naposled jsem ho viděl před dvěma dny - a nemohl jsem se z toho vzpamatovat. Viděl jsem vyhublého, pasivního tvora, který byl téměř neschopen pohybu. To už nebyl Meloun…,“ napsal ředitel s tím, že veškerá veterinární péče v tomto případě už bohužel nebyla nic platná.

Podle Bobka měl Meloun sice už svůj věk, protože se lachtani běžně dožívají dvaceti jako on, nicméně k jeho smrti zřejmě přispěly i škodlivé látky z potravy. „Hlavní příčinou jeho rychle se zhoršujícího stavu byly všemožné škodliviny, které se mu ve tkáních nakumulovaly z mořských ryb,“ komentoval.

Nyní se čeká na výsledky pitvy a laboratorních vyšetření.

Narodil se dva měsíce před povodněmi

Meloun se narodil se 13. června 2002 a ve věku pouhých dvou měsíců, kdy se měl právě seznamovat s vodou, přišla voda velká, protože Prahu zasáhla povodeň. Při ní zemřel jeho otec Gaston, matka Julinka přežila a o Melouna se poté starala. Ten si své jméno vysloužil tak, že byl jako miminko kulatý jako melounek.

Lachtan byl nejprve plachý, později se však ukázalo, že je stejně hravý a učenlivý jako jeho otec. Podle Bobka měl však ještě dobráčtější povahu. Jeho největší vášní byly cviky, při kterých skákal, a zvláště rád dováděl ve vodě. Zbožňoval také líbání, a to jak se samičkami, které mu ve výběhu dělaly společnost, tak s lidmi, kteří ho přišli navštívit.

Meloun po sobě nechal čtyři potomky - v roce 2011 se narodil samec Bert, v roce 2013 samice Wendy, v roce 2015 se narodil Mamut. Nejmladším Melounovým potomkem je pak Eda, který na svět přišel na konci května 2019 a lze ho jako jediného stále vidět v Praze.

Autor: