Modernizace železnice omezí dopravu v Kladně, na řidiče budou číhat uzávěrky

  9:24
Po letech slibů, kdy se o modernizaci trati mezi Kladnem a Prahou jen mluvilo, začínají obyvatelé Kladna konečně cítit, že se začalo něco konkrétního dít. Řidiči budou muset počítat s uzavírkami v největším středočeském městě od pondělí 20. března. Hlavní změny v dopravě nastanou v některých frekventovaných ulicích až v dalších měsících.

Vizualizace podoby nové železniční tratě v Kladně | foto: Správa železnic

Poté, co v neděli 12. března odstartovala dvouletá výluka železniční dopravy na nádraží Praha-Bubny a vlaky z Kladna a Rakovníka teď končí místo na Masarykově nádraží v Dejvicích, nabírají na obrátkách i práce v pět kilometrů dlouhém úseku mezi kladenským hlavním nádražím a stanicí Kladno-Ostrovec.

Trať zde bude zdvoukolejněna a připravena pro budoucí elektrifikaci, s níž se však počítá až v roce 2028. Kladeňáky v příštích týdnech a měsících čeká řada především dopravních omezení.

Vlaky z Kladna končí v Dejvicích, železnice se bude modernizovat dva roky

U Sletiště jen jedním směrem

Moderně do Prahy lidé pojedou až v roce 2030

Náklady na modernizaci přibližně pětikilometrového kladenského úseku trati Kladno-Praha a zdejších nádražních budov dosáhnou téměř čtyř miliard korun bez DPH. Aktuálně pokračuje stavba a příprava dalších úseků trati, například nádraží Praha-Bubny. Železnice do metropole má být včetně odbočky na Letiště Václava Havla kompletně hotova do roku 2030. Správu železnic vyjde na 40 miliard korun.

První z nich z důvodu stavby nové opěrné zdi už od pondělí 20. března v ulici Sportovců. „Auta tady budou jezdit pouze jednosměrně, a to od ulice Petra Bezruče a Velké Dobré k městskému stadionu Sletiště. Část parkoviště před ním zabere stavební firma pro zázemí staveniště. Omezení tady potrvá přibližně do září,“ informoval mluvčí magistrátu Vít Heral.

Od stejného dne bude pro dopravu až do konce listopadu zcela uzavřena část Závišovy ulice ve čtvrti Ostrovec, kde bude horkovod z kladenského energocentra po skončení topné sezony umístěn pod zem.

Dopravní výjimku dostanou jen rezidenti, kteří mohou ulicí dál projíždět a parkovat po její pravé straně. Lávka pro pěší přes koleje do zastávky Ostrovec a do části Podprůhon bude demontována. Dočasně ji nahradí provizorní přechod a poté nový podchod.

Vlaky zastaví na 13 měsíců

Aktuálně už probíhají práce v blízkosti hlavního kladenského nádraží, kde jsou uzavřeny některé koleje a cestující se do vlaků dostanou z provizorního nástupiště.

„Například od výpravní budovy směrem k lesu začala stavba první části nového podchodu pod tratí. Navazovat na něj bude další část pod ulicí Milady Horákové. Za ní podchod vyústí v parku směrem do sídliště. Práce tady zahájíme příští rok v březnu. Až do poloviny prosince pak bude tato ulice pro vozidla neprůjezdná. S městem a Středočeskou integrovanou dopravou nyní ještě jednáme o omezeném průjezdu autobusů,“ řekl MF DNES za zhotovitele stavby Jaroslav Bašta z konsorcia Společnost Kladno, kterou tvoří firma Eurovia jako správce a společnosti Strabag Rail a Elektrizace železnic Praha jako společníci.

Oprava trati na dva roky zastaví vlaky mezi Masarykovým nádražím a Dejvicemi

Rekonstrukce samotné výpravní budovy kladenského hlavního nádraží začne letos v srpnu. „Trvat bude dva roky a deset měsíců. Pro cestující budou po dobu stavby v sousedství nádraží fungovat provizorní pokladny a také přístřešek,“ uvedl Bašta.

Výrazně se promění okolí hlavního nádraží, kde vzniknou P+R parkoviště až pro 250 vozidel na nové autobusové zastávky. Nástupiště budou bezbariérová a zastřešená.

Od začátku letošního července se na tři týdny zastaví vlaky od Ostrovce až po nádraží v Unhošti. Nahradí je autobusy. Poté už budou znovu jezdit vlaky z Rakovníka a Kladna směrem na Prahu, dalších 13 měsíců však bude pokračovat železniční výluka mezi kladenským hlavním nádražím a Ostrovcem na trati Kladno – Kralupy nad Vltavou.

Miliardy pro železnice. Chystá se trať na letiště nebo modernizace Smíchova

Na Ostrovci v tu dobu začne plánovaná demolice výpravní budovy z roku 1860. Nezachránila ji ani petice na její zachování, kterou podepsalo přes tři stovky lidí. Začne také stavba nové zastávky Kladno-město pod silničním mostem u nemocnice. Vznikne zde nový přestupní terminál kombinující vlakovou a autobusovou dopravu.

Přejezd zůstane jen jeden

Úsek modernizované trati kříží v Kladně tři důležité komunikace. Zachován zůstane jediný přejezd se světelnou signalizací a závorami v ulici Fr. Kloze u domova pro seniory.

„Ve Wolkerově ulici vedoucí z města směrem na Kožovu horu zatím nejsou vyrovnány všechny majetkové vztahy. Proto tu přejezd zatím rovněž zůstane, ale v roce 2025 bude nahrazen podjezdem. V příštích měsících tu přesto řidiči musí počítat s několika kratšími uzavírkami, třeba kvůli instalaci nové zabezpečovací techniky. Asi na měsíc bude ulice neprůjezdná v říjnu příštího roku,“ konstatoval Bašta.

Dráhy zkoušejí nové motoráky. Nahradí Regionovy a soupravy z 90. let

Ve směru z Kladna na Velkou Dobrou a opačně budou vozidla nově jezdit rozšířenou Jateční ulicí, na jejímž konci vznikne také podjezd. Až do jeho dokončení bude bez velkých uzavírek dál průjezdná ulice Petra Bezruče. Pak bude definitivně zaslepena. Pro cyklisty a pěší vznikne v blízkosti zimního stadionu nový podchod ke sportovištím na stadionu Sletiště a v jeho okolí.