Vinohradské vakcinační centrum otevřelo, zvládne až 600 lidí denně

  9:50,  aktualizováno  10:33
Dopoledne zahájilo provoz velkokapacitní očkovací centrum ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. Očkování proti covidu-19 bude probíhat v pavilonu O. Až bude dostatek vakcín, zvládnou tu denně naočkovat až 600 lidí.

Ředitel Petr Arenberger uvedl, že očkovací centrum nemocnice zřídila během čtyř dnů v pátém patře pavilonu O, ve kterém byla léčebna dlouhodobě nemocných.

„Předělali jsme páté patro pro pacienty dlouhodobě nemocné, kteří byli přemístěni jinam. Od příštího týdne budeme připravovat pro větší nápor montovanou stavbu s větším parkovištěm pro padesát automobilů,“ řekl Arenberger s tím, že by vše mělo být hotovo do dvou měsíců.

Denně by zde mělo být podle Arenbergera očkováno až 600 lidí.

Průběh očkování ale může ohrozit nedostatek vakcín, jejichž dodávku firma Pfizer/BioNtech nyní omezila kvůli navyšování kapacity výroby.

„Snížení dodávek přichází velice nevhod, protože právě teď jsme potřebovali dodržet ten harmonogram,“ uvedl premiér Andrej Babiš. 

Podle něj teď přichází fáze, kdy vakcíny bude v následujícím období méně, ale v druhém kvartálu by jí mělo být naopak více.

„Proto musíme dopředu připravit tato centra, abychom byli připraveni na větší nápor,“ dodal premiér s tím, že se nyní usiluje o urychlení dodávek vakcíny tlakem na to, aby byla schválena vakcína od firmy AstraZeneca.

Dodal, že ministr zdravotnictví Jan Blatný bude jednat s firmou Pfizer/BioNtech, aby se vláda ujistila, s čím může skutečně počítat.

Babiš sdělil, že v současnosti je v systému pro očkování 180 tisíc registrací a 70 tisíc lidí rezervací. Podle jeho slov se dynamika registrací v posledních dnech zpomalila.

Informoval také, že od úterý bude zavedený rezervační systém i pro lékaře a zdravotníky, kteří nebyli očkovaní v první fázi.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady je naočkována více než polovina lékařů. 

„Proočokovanost u nás není problém. My máme první dávkou naočkovanou polovinu našich spolupracovníků, dalších 20 procent prodělalo onemocnění covid-19, takže počkají několik měsíců, aby se zjistilo, kolik mají protilátek,“ dodal Petr Arenberger.

Autoři: ,