Do Prahy se vrátil na skok vzdušný obr Zeppelin, kroužil i nad Vyšehradem

  14:58
Včera a dnes bylo možno opět po dvou letech nad hlavním městem spatřit pětasedmdesátimetrovou vzducholoď Zeppelin NT. Na své cestě z Německa do Polska během dopoledne zakroužila nad Prahou.

Kolos Zeppelin NT naplněný nehořlavým heliem ve čtvrtek odpoledne přiletěl z domovského letiště v německém Friedrichshafenu.  

Vzducholoď je na cestě do polské Wroclavi, kam pokračovala v pátek dopoledne z letiště v Letňanech. Předtím se ale vrátila nad metropoli a udělala několik obletů nad Holešovicemi, Michlí a Vyšehradem.

S délkou 75 metrů se jedná o největší komerční vzducholoď světa.

Speciál redakce Technet: Nebeští obři

Kapacita vzducholodě je celkem čtrnáct míst včetně kapitána a stevarda. Ve výbavě je i toaleta. Konstrukce je poloztužená, to znamená, že těleso ve tvaru doutníku je připevněno na pevný kýl udržující podélný tvar, menší přetlak nosného plynu pak udržuje samotný objemový tvar doutníkového tělesa.

Vzducholoď vlastní výrobce pneumatik Goodyear, který ji využívá pro pořizování záznamu z motoristických akcí. Její provoz zajišťuje Deutsche Zeppelin-Reederei.

„V srpnu ji ještě čeká závod elektrických vozidel PURE ETCR v Kodani a 24 Hodin Le Mans, kde rovněž pomůže při podrobném živém televizním přenosu kanálu Eurosport,“ řekl Consumer Brand a Product Marketing Coordinator společnosti Goodyear pro Česko a Slovensko Milan Marušák.

Do Prahy přiletěl stejný model vzducholodi naposledy v roce 2018. Redakce iDNES.cz tehdy pořídila záběry na město během letu. 

Autor: