Desetitisíce Pražanů byly bez vody. Cisteren dodali málo, stěžovali si na Střížkově

  9:18,  aktualizováno  18:36
V oblasti Střížkova, Proseku, Kobylis a Letňan bylo ve středu kvůli havárii vodovodního potrubí bez vody více než 56 tisíc obyvatel. O poruše informovala na svém webu společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK). K obnovení dodávek docházelo odpoledne kolem 16. hodiny. Přestože bylo náhradní zásobování podle firmy zajištěno, místní si stěžovali, že v nedostatečném množství.
Ilustrační snímek.

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

K havárii došlo při napouštění vodovodního řadu po plánované výluce. „Omlouváme se za vzniklé komplikace, na nápravě intenzivně pracujeme. Náhradní zásobování je postupně zajišťováno,“ uvedla společnost na webu ve středu ráno.

Kde šlo nalézt cisterny a balenou vodu, specifikovala společnost na mapce na svém webu.

Tisíce Pražanů překvapila odstávka vody, některé školky neotevřely

Obyvatelé Střížkova si ale na sociální síti Facebook ve skupině Střížkováci stěžovali, že cisterny nebyly rovnoměrně rozmístěné. Podle nich jich bylo na Proseku a Střížkově mnohem méně oproti Ďáblicím. Navíc do nich prý nebyla včas doplněna voda, když došla.

„Tomu říkám dostatek cisteren. Celé tři cisterny dle mapy PVK,“ napsal kolem třetí hodiny odpoledne jeden z uživatelů k fotografii mapky, podle níž měla být městská část zásobena pouze třemi vozy s vodou. „Nechápu, tři cisterny na tak velké sídliště,“ souhlasil s nedostatkem náhradních zdrojů vody další diskutující.

Situace byla horší v odpoledních hodinách, kdy jedna ze členek skupiny přidala tehdy aktuální verzi plánku pouze s jednou cisternou na střížkovské straně. Někteří obyvatelé Střížkova tak pro vodu například na splachování záchodu chodili s kbelíky k jezírku v Parku přátelství.

„Ze Střížkova mi přišla ‚stížnost‘ z freemailové adresy a byla podepsaná ‚obyvatelé Střížkova‘, tedy anonym,“ napsal iDNES.cz tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek. „Po každé velké havárii vyhodnocujeme její průběh. Zda všechny mechanismy fungovaly správně, co do budoucna zlepšit. Tak to bude i po dnešní havárii,“ uvedl Mrázek.

Podle předpokladů mělo k obnovení dodávek vody dojít ve středu kolem 18. hodiny. Později společnost PVK informovala, že havárie byla ukončena okolo 16 hodin.

Havárie potrubí odřízla desítky tisíc obyvatel Prahy od vody. (15. května 2024)

Autoři: ,