Praha 14 rozdává virtuální měnu, místní zaplatí za nákup jen polovinu částky

  14:46
Městská část Prahy 14 spouští na svém území pilotní projekt na oživení lokální ekonomiky s názvem systém Corrency. Jeho záměrem je posílit koupěschopnost místních obyvatel. Občané získají od radnice virtuální měnu v hodnotě tisíc korun, kterou mohou utratit v místních obchodech a u poskytovatelů služeb.

ilustrační snímek | foto: Corrency

Do projektu se zájemci z řad obyvatel i obchodníků budou moci zapojit od 1. dubna na webových stránkách praha14.corrency.cz skrze bezplatný registrační systém. Prvních tisíc registrovaných občanů Prahy 14 získá tzv. correnty (kredit) v hodnotě tisíc korun, které bude možné utratit u obdobně registrovaných obchodníků.

Correnty pokryjí vždy polovinu z celkové ceny nákupu, zbytek zaplatí občan ze svého. Registraci systém umožní maximálně 400 provozovnám. Kredit bude možné utrácet najednou či postupně, a to od 1. května do 30. června 2023.

V Kyjově platí místní měnou. Velký bratr je fajn, když slouží, říká její tvůrce

Každý registrovaný občan musí být starší 18 let. Průběžně aktualizovanou mapu s informacemi o zapojených obchodnících provozovatel zveřejní na webu projektu, kde jsou dostupné i všechny ostatní informace o registraci a systému Corrency.

„Vyčlenili jsme milion korun na pomoc jak místním občanům, tak malým a středním podnikatelům a poskytovatelům služeb s provozovnami na území Prahy 14. Lidé s trvalým bydlištěm v naší městské části získají příspěvek na útratu za zboží a služby, obchodníci příležitost zvýšit své tržby a počet zákazníků,“ uvedl starosta Prahy 14 Jiří Zajac.

„K vyčlenění prostředků jsme se rozhodli nejen v souvislosti s aktuální ekonomickou krizí. Vnímáme to i jako důležitý krok v podpoře rozvoje podnikatelského prostředí na našem území,“ dodal.

Platba pomocí SMS nebo občanky

Platba u obchodníka proběhne unikátní formou. Každý zapojený obyvatel městské části získá pomyslnou elektronickou correntovou peněženku. K platbě bude ale potřebovat jen občanský průkaz nebo kód z SMS ve svém mobilním telefonu. Zákazníci na místě zaplatí za nákup jen polovinu částky. Druhou polovinu za ně uhradí radnice, a to přímou platbou na účet obchodníka.

Corrency neklade technické nároky ani na obchodníky, ti si také vystačí pouze s SMS. Využít mohou i jednoduché webové rozhraní.

Půlka za correnty, zbytek v korunách. Části Prahy rozdávají virtuální měnu

Corrency už má za sebou úspěšné projekty na podporu lokálních ekonomik v Praze 1, Praze 18 či v moravském Kyjově. „Když jde o podporu od státu, je přirozené, že jsme pod drobnohledem. Díky našim zkušenostem s předchozími projekty jsme však schopni zajistit, že všechny právní, účetní a administrativní procesy jsou nastaveny tak, aby splňovaly všechny požadavky,“ řekl CEO Petr Stuchlík, který za unikátním projektem stojí.

Projekt Systém, který se zaměřuje na podporu místních obchodníků a podnikatelů, vznikl během hackathonu Hack the Crisis v roce 2019 za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Během úvodního pilotu v Kyjově do systému vložilo 800 tisíc korun, které občané mohli utratit u 40 obchodníků. Současně s Prahou 14 startuje i ve Slezské Ostravě.

Autor: