Vicepremiérka ČLR Sun Chunlan odhalila na VŠFS zakládací desku Konfuciova institutu

  13:17
Vysokou školu finanční a správní navštívila ve středu 21. 11. 2018 první místopředsedkyně vlády Čínské lidové republiky paní Sun Chunlan v doprovodu několika ministrů v čele s čínským ministrem školství panem ChenBaosheng.

Vicepremiérka ČLR Sun Chunlan odhalila na VŠFS zakládací desku Konfuciova institutu | foto: VŠFS

Po krátkém setkání s vicepremiérkou v užším kruhu, kterého se zúčastnili i zástupci vedení, byl v Kongresovém centru univerzity zahájen ceremoniál Slavnostního ustanovení Konfuciova institutu při Vysoké škole finanční a správní. Ceremoniál otevřela svou zdravicí rektorka univerzity Bohuslava Šenkýřová, následovala recitace čínské básně v podání studentky druhého ročníku oboru Marketingová komunikace Taťány Stepanovy a Korunovační intráda od Jiřího Ignáce Linka, již zahrál prof. Zahradník z Akademie múzických umění se svými dvěma studenty. Přítomné, kteří zaplnili do posledního místa celé kongresové centrum univerzity, pozdravil také Pavel Doleček, pověřený náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT. Paní vicepremiérka přítomné poté ujistila, že Konfuciovy instituty považuje Čína za vyslance kultury a vzájemného porozumění. Zdůraznila, že právě institut při Vysoké škole finanční a správní je plánován jako klíčová instituce pro střední a východní Evropu. Následně předala rektorce univerzity dar v podobě 2000 knih, řady stáží a další podpory pro studenty univerzity. Spolu s rektorkou a dalšími významnými hosty, mezi nimiž nechyběl ani Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, pak odhalila zakládací desku Konfuciova institutu.

Dohoda o otevření Konfuciova institutu při Vysoké škole finanční a správní byla podepsána na začátku listopadu za přítomnosti prezidenta republiky Miloše Zemana a dalších zástupců ČR při příležitosti česko-čínského podnikatelského fóra v rámci prvního Čínského mezinárodního veletrhu dovozu v Šanghaji.

Konfuciovy instituty jsou veřejné neziskové vzdělávací instituce, jejichž cílem je propagovat čínský jazyk a kulturu, podporovat vzájemnou výměnu informací a vzdělanosti. V současnosti existuje po celém světě již 531 institutů, najdeme je např. v USA, ve Francii, v Německu, v Polsku, ve Švýcarsku apod. Konfuciův institut při Vysoké škole finanční a správní se bude mimo jiné odlišovat i existencí tzv. ekonomicko-podnikatelského think-tanku. Jeho slavnostní otevření univerzita plánuje na podzim příštího roku.