Vězni v Jiřicích dostali štěňata, budou z nich vychovávat vodící psy

  15:32
V rámci projektu Tlapka v dlani budou mít vybraní vězni z věznice Jiřice na Nymbursku možnost starat se po určitou dobu o dvě štěňata. Budou se podílet na jejich výchově a výcviku v reálné vodicí psy. Vězňům naopak psi pomohou se začleněním do života mimo věznici.

Brněnská Škola pro výcvik vodicích psů projekt Tlapka v dlani zahájila ve čtvrtek 8. srpna v tzv. Otevřené věznici v Jiřicích. Na 9 měsíců tam byla předána dvě štěňata kříženců labradorského a zlatého retrievera, Goro a Shadow. Každé z nich má přitom k sobě dva vězně – pečovatele. 

„Projekt přitom pomůže na obou stranách. Vězni pomohou s výchovou psů pro nevidomé na straně jedné, na straně druhé štěňata mohou mimo jiné napomoci k snadnější sociální interakci mezi odsouzenými a dopomoci vězňům k získání vlastností, které budou potřebovat na zpětné začlenění do společnosti,“ okomentoval projekt Petr Dohnal, generální ředitel Vězeňské služby ČR. 

Fotogalerie

O dvě tříměsíční štěňata se bude starat vybraná dvojice vězňů, která má dovoleno chodit i mimo areál věznice. 

Po dosažení jednoho roku věku se psi přesunou do Brna do běžných pečovatelských rodin.

Samotní vězni projekt hodnotí také kladně. „Na spolupráci se štěňátkem se těším. Bojím se ale okamžiku, kdy se s ním budu muset rozloučit,“ říká jeden z vybraných odsouzených, který si nepřál být jmenován. 

Zvířata i volný pohyb. Unikátní otevřená věznice učí vězně samostatnosti

„Ještě než jsem štěně dostal, přemýšlel jsem nad tou zodpovědností, kterou výchova přináší. Bál jsem se, jestli to zvládnu, naučit ho všechny povely, aby z něj byl opravdu kvalitní vodicí pes. Budu se ale snažit se mu maximálně věnovat,“ říká Jaroslav Hluchý, druhý z vězňů.  

Jedná se o spolupráci neziskové organizace Vodicí pes, Vězeňské služby ČR s Probační a mediační službou.