iDNES.cz

Výměna skel na Výstavišti začala, restaurátoři opraví pět tisíc vitráží

  9:40
Obnova Průmyslového paláce na pražském Výstavišti postoupila do další fáze. Dělníci již mají hotovou polovinu všech výkopů, nyní začínají záchranné práce na historických prvcích budovy. Demontováno bude více než pět tisíc skel z prostřední haly. Oprava přijde městský rozpočet na více než 2,5 miliardy korun. Dokončení se očekává v roce 2025.

Na Výstavišti v Praze 7 začaly restaurátorské práce na vitrážích a dalších historických prvcích v Průmyslovém paláci, který se nyní opravuje a dostavuje po požáru z roku 2008 (10 .5. 2022) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Z oblíbené terasy ve druhém patře Průmyslového paláce je nyní staveniště. V současnosti zde probíhá pečlivá demontáž a restaurování skleněných vitráží.

„Každá výplň je ukotvená v ocelovém nosném rámu pomocí sklenářského kytu s přidaným suříkem. Kyt je pevný jako beton,“ vysvětluje Zdeněk Kudláček ze studia Kolektiv Ateliers, který má restaurování vitráží na starosti.

Podle něj je každý kyt zapotřebí opatrně rozbít a odstranit, aniž by ohrozili křehké sklo. „Museli jsme si vytvořit vlastní speciální nástroje a techniky. Pomocí dlát s příklepem kyt jemně vychvějeme a jednotlivé výplně šetrně vyjmeme,“ popisuje mistr vitrážní dílny a dílny speciálních projektů ze skla.

Na Výstavišti v Praze 7 začaly restaurátorské práce na vitrážích a dalších historických prvcích v Průmyslovém paláci, který se nyní opravuje a dostavuje po požáru z roku 2008 (10 .5. 2022)

Vitráže dohromady tvoří celkem 5 023 skleněných výplní. Ty se skládají z celkového počtu 107 700 jednotlivých skel vsazených do olověné osnovy. Vitráže mají celkovou plochu větší než dvě hokejová kluziště, jde tak o největší takovou renovaci na území Česka za posledních sto let.

„Na opravách se podílí i náš kolega restaurátor Zdeněk Henych, který prováděl před padesáti lety poslední generální rekonstrukci vitráží. Tehdy zde s restaurováním začínal jako dvacetiletý, dnes se sem po letech vrací,“ dodává Kudláček.

Skla poškozená žárem

Restaurátoři každé sklo vyjmou, očistí a zasadí do nových olověných profilů. Některá skla však bude zapotřebí nahradit – zejména ta na západní stěně středního pavilonu. Při požáru levého křídla paláce je totiž nevratně poškodil extrémní žár.

„Ten způsobil, že se ohřála ocelová konstrukce. Takřka všechna skla na západní stěně středního pavilonu kvůli tomu popraskala,“ popisuje Kudláček.

Tržnice v Holešovicích bude zelenější, přibudou vodní prvky i nové náměstí

Stavbaři zahájili rekonstrukci na začátku tohoto roku. Obnovu historické dominanty Výstaviště Praha provázely přes deset let potíže z důvodu soudního sporu o pojistku a kvůli chybám ve vypsání zakázky na opravy.

„Věřím, že i přes komplikace, které s sebou nesou důsledky pandemie covidu, zdražování stavebních materiálů a problémy s pracovníky související s ruskou agresí na Ukrajině, zhotovíme stavbu tak, aby naplnila záměry investora (hlavního města Prahy, pozn. red.),“ říká Karel Wolf, předseda sboru jednatelů společnosti Metrostav DIZ, která obnovu Průmyslového paláce realizuje společně se společnostmi Syner a Avers.

Stavební firmy postaví také repliku vyhořelého křídla, která však bude uvnitř vybavená moderními technologiemi, jako je třeba vzduchotechnika a zastiňovací systém.

Choďte přes Stromovku

Průmyslový palác sloužil od svého vzniku k pořádání výstav a jiných kulturních akcí. Postaven byl podle návrhu architekta Bedřicha Münzbergera pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891.

Původně mělo jít pouze o dočasnou stavbu, nakonec však zůstal zachován až do nešťastného požáru v roce 2008. Stavební práce jsou naplánovány tak, aby se i během rekonstrukce mohly konat ve zbytku areálu Výstaviště kulturní akce.

V květnu se zde uskuteční například Dyzajn market či konference tatérů, v červnu se zde koná oblíbený Svět knihy. „Doporučuji návštěvníkům, aby se do areálu dopravovali pěšky ze Stromovky,“ sděluje Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

zpět na článek