VIDEO: Do Vánoc zbývá 34 dní, Praha už svítí. Začaly první velké trhy

  17:32
Ještě pět týdnů zbývá do Vánoc, na mnoha místech Prahy už ale lidé potkávají nazdobené vánoční stromy, z obchodních center září hvězdy i komety a na náměstí Míru ve středu dokonce začaly vánoční trhy.

Trhy na náměstí Míru v Praze se otevřely mnohem dřív než ostatní. První lidé si mohou kupovat svařák či trdelníky od středečního dopoledne. Dominantou je umělý vánoční strom se stovkami žárovek, pod kterým stojí betlém.

Celkem se na náměstí nachází desítky stánků, zakoupíte v nich i jmelí, ručně vyráběné hračky, svíčky, vánoční ozdoby, sladkosti či adventní kalendáře.

Už od první poloviny listopadu stojí vánoční strom před obchodním centrem VIVO! Hostivař. Ve Vršovicích, před NC Eden, sice ještě vánoční strom nemají, zato nazdobili místní stromy, ze kterých ještě ani neopadalo listí, světelnými řetězi. Nazdobená je budova zvenčí i zevnitř. Stejně jako u dalších obchodních center v metropoli.

Většina vánočních trhů v hlavním městě začne příští týden. Na Tylově náměstí v úterý 26. 11., nejčastěji ale 30. listopadu, tedy den před první adventní nedělí. A to na Pražském hradě, na Václavském náměstí, náměstí Republiky a také Staroměstském náměstí.

Na náměstích vyrostou city bloky

I letos plánuje Praha v předvánoční době posílit bezpečnost. „V ulicích se bude vyskytovat více policistů a strážníků, kteří se budou primárně pohybovat na místech s větší koncentrací osob. Typicky se jedná například o náměstí, přestupní uzly nebo prostředky MHD,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Návštěvníky trhů na Václavském náměstí a náměstí Republiky mají dočasně ochránit i bezpečnostní city bloky. „Na Staroměstském náměstí jsou tato bezpečnostní opatření dlouhodobě. Tím budou v tomto směru ochráněna náměstí s největšími vánočními trhy,“ dodal Hofman.

Autor: