Pražské vánoční trhy ovládly Instagram, jsou jedny z nejoblíbenějších v Evropě

  13:16
Pražské vánoční trhy jsou 10. nejčastěji fotografované a sdílené na sociálních sítích v Evropě. Vyplývá to z průzkumu německého serveru weloveholidays, který sestavil tabulku patnácti nejlepších míst, kde nadýchat tu správnou vánoční atmosféru. Vycházel přitom z počtu příspěvků na Instagramu. Na prvním místě se umístil britský Manchester.

Vánoční trhy v roce 2021 | foto: Petr TopičMAFRA

Cestovatelský web počítal počet příspěvků na sociální síti Instagram, které byly označené příslušným hashtagem s názvem daného města a slovy Christmas market (tj. vánoční trh). Celkem bylo do průzkumu zařazeno více než 100 evropských měst.

Na Staroměstském náměstí zazáří smrk z Libereckého kraje, ohrožuje chalupu

Nejčastěji sdíleným byl #manchesterchristmasmarket, který poukazuje na trhy v britském Manchesteru, kde žije přes půl milionu obyvatel. Tento hashtag je u více než 60 tisíc příspěvků. Hned za ním následuje skotský Edinburgh s 50 tisíci příspěvky.

S odstupem se na třetí příčce umístil Štrasburk, který na sociální síti sdílelo přes 30 tisíc uživatelů. Praha se umístila jako desátá s více než osmi tisíci zmínkami.

UmístěníMěstoStátPočet příspěvků
1ManchesterVelká Británie59,656
2EdinburghVelká Británie51,316
3ŠtrasburkFrancie30,949
4DrážďanyNěmecko24,405
5VídeňRakousko18,812
6ColmarFrancie16,780
7BudapešťMaďarsko12,286
8FrankfurtNěmecko11,214
9YorkVelká Británie10,159
10PrahaČesko8,611
11BerlínNěmecko6,726
12MnichovNěmecko6,047
13TallinnEstonsko5,426
14LondýnVelká Británie5,394
15Kolín nad RýnemNěmecko5,220

Nejúspěšnější zemí v žebříčku je Německo, ze kterého se umístilo v žebříčku pět měst. Nejlepší jsou podle uživatelů trhy v Drážďanech, kam každoročně jezdí i tisíce Čechů. Oblíbené jsou i trhy ve Velké Británii, která má v žebříčku čtyři zástupce.

První letošní Vánoční trhy v Praze budou od pondělí 20. listopadu na náměstí Míru, do konce měsíce se návštěvníkům otevřou i trhy na Andělu, náměstí Republiky, Tylově náměstí nebo náměstí Jiřího z Poděbrad.

Na Staroměstském a Václavském náměstí trhy začínají v sobotu 2. prosince. V tento den dojde i k rozsvícení 27 metrů vysokého vánočního stromu, který letos pochází z Libereckého kraje.

Ve stáncích bude především vánoční zboží a české rukodělné výrobky – vánoční ozdoby, vykrajovátka cukroví, dekorace, svíčky z včelího vosku, perličkové ozdoby z Jizerských hor, ozdoby ze slámy a šustí nebo kovářské výrobky, uvedla společnost Taiko, která trhy na Staroměstském náměstí tradičně pořádá.

Po celou dobu konání trhů bude na velkém pódiu i bohatý kulturní program v podobě živých vystoupení folklórních, národopisných i dětských souborů z celé republiky i ze zahraničí.

Tržištěm zavoní tradiční vánoční pokrmy, jako jsou horké kaštany, svařené víno, horký punč nebo perníčky.

Autor: