iDNES.cz

Plán na Prahu s přístavem pro vzducholodě se po sto letech vrací do Lucerny

  15:40
V Galerii Lucerna začala týden trvající výstava plánu Prahy Maxe Urbana z roku 1918. Jeho vize Prahy, která počítala i s přístavem pro vzducholodě, je vystavena po boku aktuálního metropolitního plánu Prahy.

Megalomanskou vizi Velké Prahy vytvořil Max Urban během let 1915 a 1917. Vystavena byla právě v Galerii Lucerna, kam se nyní tato urbanistická studie po sto letech vrátila.

„Z dnešního pohledu je neuvěřitelné, že celý soubor dokázal během dvou let vytvořit jediný člověk. Soubor byl spolu s prakticky celým archivem architektury Národního technického muzea v roce 2002 těžce zasažen povodní. Naštěstí se ho podařilo zachránit a restaurovat, takže máme jedinečnou příležitost představit toto bezesporu zajímavé dílo,” řekl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Originál dokumentu obsahuje celkem třicet stran ručně psaného textu s desítkami obrazů, z toho návštěvníci uvidí 24 originálů. Prezentováno bude i celé dílo, ale pouze v kopii.

Součástí vizionářských plánů architekta, urbanisty a filmaře Maxe Urbana byly vedle gigantického přístavu pro vzducholodě například i velké lázně nebo 27 linek metra.

„Po podrobném výzkumu se ukazuje, že Urbanův plán je prvním celkovým plánem Prahy. Proto jsme se rozhodli, že se pokusíme jej přesně po sto letech vystavit ve stejný čas, na stejném místě. Vystavujeme nejen originál, ale také jsme připravili interpretaci a porovnání tehdejšího a současného pohledu na plánování Prahy,“ uvedl Koucký.

Jako porovnání, co plánují městští plánovači v Praze dnes, je vedle plánu Maxe Urbana vystaven připravovaný metropolitní plán architekta Romana Kouckého z Institutu plánování a rozvoje.

V Galerii Lucerna se bude výstava Ideální Velká/Malá Praha konat až do 1. června.

Výstavu pořádá hlavní město Praha ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje, Národním technickým muzeem a Národním filmovým archivem.

Autor:
zpět na článek