Unikátní sklad obsluhují roboti. Zboží z jámy vyndávají dlouhými chapadly

  13:12
Skoro jako ve včelíně, jen místo včel tu „poletují“ a „bzučí“ robotické vozíky. Continental Automotive v Brandýse nad Labem ve čtvrtek představil svůj nový automatizovaný sklad AutoStore, který je svým řešením v České republice unikátní.

Continental Automotive v Brandýse nad Labem představil svůj nový automatizovaný sklad AutoStore, který je svým řešením v České republice unikátní. (5. května 2022) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Nejmodernější skladovací systém zcela mění zažité představy o velkých regálech, mezi nimž chodí lidé nebo jezdí vysokozdvižné vozíky. V Brandýse nad Labem, kde se vyrábí displeje a další elektronika do automobilů, postavili konstrukci, v níž jsou v plastových „přepravkách“ ukládány potřebné díly a součástky do zdejší výroby.

Po horní konstrukci s kolejnicemi nad skladovacím prostorem poměrně vysokou rychlostí jezdí 13 robotických, počítačem řízených vozíků, které pomocí „chapadel“ na lankách z hloubky kolem devíti metrů pod sebou vytahují a přeskládávají přepravky s požadovanými produkty a odvážejí je k expedici.

Třikrát větší kapacita

„Tady v Brandýse máme čtyři výrobní závody a každý potřebuje vlastní sklad s díly,“ říká ředitel závodu Tomáš Vondrák. Výroba ve většině provozů jede nepřetržitě 24 hodin denně, z toho také plyne obrovské množství požadavků na zásobování jednotlivých výrobních linek díly.

„Takových požadavků je každý den 15 tisíc,“ upřesňuje Vondrák. Stávající skladové prostory s běžnými regály, mezi nimiž jezdí vysokozdvižné vozíky, už firmě, která skladuje 23 tisíc palet a 52 tisíc dalších boxů, nestačily, musela by stavět další novou halu. To ale vedení firmy nechtělo a rozhodlo se využít nový systém AutoStore, který díky naskládání boxů a beden nad sebe bez uliček podstatně šetří místo – úspora je až dva tisíce metrů čtverečních plochy.

Zároveň ale má třikrát větší kapacitu na stejné ploše, než běžný regálový sklad. Uvolněné místo může podnik využít pro výrobu. „Když jsem poprvé uslyšel myšlenku, že postavíme jednoduše bedny na sebe a nebudeme mezi nimi mít žádné uličky, tak mě napadlo, že to je nesmysl, který nemůže fungovat,“ usmívá se Vondrák.

Při instalaci se firma inspirovala v zahraničních závodech Continentalu, podobný systém funguje například v Německu a Rumunsku. V Brandýse jej společnost přizpůsobila svým potřebám a konstrukci své haly. „Konstrukce je vyvinuta na míru pro náš závod, specialitou naší instalace je, že systém je umístěn na takzvaném mezaninu, což je ocelová konstrukce na pilířích. Prostor pod skladovacím systémem díky tomu můžeme využít jako místnost pro přebal materiálu a jeho přípravu,“ uvedl ředitel dodavatelského řetězce Jiří Černý.

Razantní navýšení výroby

Inovativní sklad AutoStore ovšem není jedinou investicí do rozvoje podniku. Letos například Continental v Brandýse otevřel novou administrativní budovu. „Za poslední roky jsme realizovali významné investice, v závodě Brandýs I jsme postavili novou supermoderní multifunkční administrativní budovu. Kromě jiného poskytuje také zázemí pro zaměstnance, je v ní například fitness centrum, hlídací koutek pro děti zaměstnanců, moderní tréninkové zázemí ve virtuální realitě a také nová kantýna,“ řekl MF DNES ředitel Vondrák.

Firma také rozšířila výrobu displejů o plochu 200 metrů čtverečních. Tím to však nekončí. „Další investice plánujeme na letošní rok, kdy přeměníme prostory bývalé kantýny na výrobu displejových jednotek. Chceme využít potenciál každého metru čtverečního,“ zdůraznil ředitel.

Continental loni zákazníkům dodal zhruba 17 milionů elektronických produktů, letos plánuje razantní navýšení. „Původně bylo v plánu navýšení produkce až na 26 milionů výrobků, nicméně kvůli přetrvávající krizi na trhu s polovodiči a kvůli konfliktu na Ukrajině je autoprůmysl zpomalený, proto jsme očekávaný růst výroby upravili na 22 milionů produktů,“ uvedl Tomáš Vondrák.

Zákazníky jsou velké automobilky

Continental Automotive v Brandýse nad Labem vyrábí autorádia, multimediální systémy a jejich přední displeje, palubní přístroje, ovládací panely klimatizací, telematiku a řídicí jednotky palivových systémů. Mezi zákazníky firmy patří největší světové automobilky. K původním dvěma závodům v Brandýse přibyly v letech 2020 a 2021 další dva nové závody v průmyslové zóně Zápy. Celkem v nich firma zaměstnává 3 000 lidí.

Fakta Nový sklad v číslech Do skladu AutoStore se vejde více než 18 000 boxů, respektive šedivých přepravek. Po horní konstrukci díly přepravuje, ukládá a vyzvedává 13 robotických vozítek. Sklad má 4 výdejní porty, tedy místa, kam robotická vozítka boxy dovezou a kde si je vyzvedne další technika k následující přepravě. Uspořádání skladu umožnilo ušetřit až 2 000 metrů čtverečních proti běžnému systému. To představuje uspořený prostor pro více než 2 000 palet. Výška celé konstrukce AutoStore je 9,5 metru.