Dvojice týrala v pražském bytě přes 40 koček, živořily tam několik měsíců

  16:10
Týrané a nemocné kočky má na svědomí dvojice, která v jednom z pražských bytů chovala celkem 44 zvířat. Kočky kvůli zanedbané péči a nedostatku potravy trápily různé infekce, sedm nalezenců museli veterináři nakonec nechat uspat. Muži a ženě nyní hrozí až pět let za mřížemi.

Dvojice týrala v pražském bytě přes 40 koček. | foto: Policie ČR

Kočky různého stáří, různých plamen a pohlaví, kastrované spolu s nekastrovanými, žily několik měsíců v bytě o rozměrech 70 m2.

„Vyšetřováním tohoto případu kriminalisté zjistili, že všechny tyto kočky kvůli nevhodným chovatelským podmínkám, prostředí a dlouhodobému působení obou chovatelů trpí různými přenosnými virovými a jinými onemocněními. Některá z nich jsou neléčitelná a jiná bolestivá, přičemž těmito onemocněními zvířata strádala a trpěla dlouhodobě,“ popsala policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Chovatelé nedávali zvířatům ani dostatečně jíst nebo pít, v místnostech navíc téměř neuklízeli.

Kočky proto vykazovaly řadu onemocnění, některá i smrtelná.

„Všechny kočky byly nakaženy FIP infekční peritonitidou, která má pro ně fatální následky. Kočky navíc v bytě nežily odděleně, a proto si mezi sebou nemoci předávaly,“ doplnila mluvčí.

Aby nebyli množírnou, zbavovali se přebytečných psů. Pár čelí obžalobě

Jelikož chovatelé zvířatům nezajistili ani veterináře, nemoci měly u několika z nich smutnou dohru.

„Při odebírání koček byla v bytě nalezena dvě uhynulá koťata, u nichž byla pitvou zjištěna smrtelná onemocnění a dalších sedm jedinců muselo podstoupit eutanazii,“ přiblížila Siřišťová s tím, že muže se ženou už obžaloval soud z páchání trestných činů týrání zvířat.

Za to jim v případě odsouzení hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. Žena je navíc obžalovaná také z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, jelikož jí v minulosti správním orgánem bylo nařízeno opatření ke snížení počtu zvířat na maximálně deset kusů.

Autor: