Znalec v kauze pádu trojské lávky ignoruje soud, pokutu zatím nedostal

  15:46
Už více než rok marně čeká senát Obvodního soudu pro Prahu 7 na to, až v případu zřícené trojské lávky přijde vypovídat znalec Jaroslav Marek. O jeho posudek se opírá obžaloba, která z neštěstí viní mimo jiné autora stavby. Znalec se opakovaně omlouvá ze zdravotních důvodů. Ve čtvrtek nerespektoval pokyn soudu, který jeho poslední omluvu neuznal, a znovu nepřišel.

„Je zde přítomen pan inženýr Marek?“ zeptal se v úvodu čtvrtečního jednání v soudní síni předseda senátu Dalibor Ryšlavý. Kladnou odpověď nedostal. Znalce poté zkoušel zavolat dovnitř přes reproduktor, který je umístěn na chodbě. Jenže Jaroslav Marek tam nebyl. Nepřišel. Jako už poněkolikáté.

„Konstatuji, že k tomuto jednání byl volán pan Marek. Zaslal soudu omluvu ze zdravotních důvodů, kterou soud neakceptoval. Odepsal jsem mu, že ji nepovažuji za řádnou a že trvám na tom, aby se k dnešnímu hlavnímu líčení dostavil,“ sdělil soudce všem přítomným.

Soudce dokončil listinné důkazy, což zabralo jen pár minut. V krátké pauze, kterou pak vyhlásil, se snažil Markovi dovolat, avšak neúspěšně. „Volaný účastník je dočasně nedostupný,“ hlásil telefon během dopoledne po vytočení znalcova čísla.

Po přestávce se soudce zeptal státního zástupce i obou obžalovaných –⁠ projektanta a tvůrce lávky profesora Jiřího Stráského a bývalého šéfa oddělení mostů Technické správy komunikací Antonína Semeckého –⁠, zda trvají na osobní účasti znalce Marka u soudu. Strany to potvrdily.

„Myslím, že tady jsou skutečně velké pochybnosti o správnosti tohoto posudku,“ uvedl obhájce stíhaného autora lávky. Předseda senátu následně čtvrteční jednání ukončil a páteční zrušil. Hlavní líčení odročil na 20. ledna.

Na dotaz iDNES.cz uvedl, že se zatím nerozhodl, zda znalce, který soudní jednání bojkotuje, potrestá pořádkovou pokutou. Podle správního řádu ji může udělit až do výše 50 tisíc korun, a to opakovaně.

Soudní řád správní

§ 44 Pořádková pokuta

(1) Tomu, kdo neuposlechne výzvy soudu nebo učiní urážlivé podání či přednes, může být usnesením uložena jako pořádkové opatření pořádková pokuta do výše 50 000 Kč, která je příjmem státního rozpočtu. Pokuta může být uložena i opakovaně a může být na odůvodněnou žádost podanou do právní moci rozhodnutí, jímž se řízení končí, usnesením zčásti nebo zcela prominuta.

(2) Pořádkovou pokutu vybírá a vymáhá soud, který ji uložil.

Autor článku hovořil se znalcem Jaroslavem Markem letos v červnu. V té době odmítl přijít k soudu, protože byl prý čerstvě po druhém očkování.

No, tak někomu spadl most. Znalec se bojí covidu, nepřišel k soudu

„V pátek jedenáctého (června) jsem byl na druhé vakcíně. Plná účinnost vakcíny, devadesát pět procent, je po dvaceti dnech. Po první dávce je to jen padesát procent. Proč bych riskoval svoje zdraví jenom proto, že někomu něco spadlo? Proč bych to dělal, kristepane,“ prohlásil tehdy Marek a dodal, že od 1. července je soudu k dispozici.

K jednání nařízenému na 24. srpna ale opět nepřišel. Také plánovaný říjnový termín soud zrušil. Znalcův výslech je nyní posledním důkazem, který potřebuje soud provést, aby mohl ve věci rozhodnout.

18. června 2021

Jiní vyslechnutí znalci se projektanta Stráského před soudem zastali. Jeden z nich uvedl, že korozi konstrukce způsobilo používání zakázané posypové soli.

Podle slov dalšího odborníka byly projekt i výpočty v pořádku, zásadní vliv na zřícení měla povodeň z roku 2002. Oba tito experti zkritizovali provedené opravy i to, že k nim projektant nebyl přizván.

Lávka z roku 1984, která spojovala Troju s Císařským ostrovem, se zřítila v prosinci 2017. Při jejím pádu utrpěli čtyři chodci těžkou újmu na zdraví. Oběma obžalovaným mužům, kteří vinu odmítají, hrozí za nedbalostní obecné ohrožení až osm let vězení.

Hlavní město Praha od nich žádá 8,2 milionu korun, které metropole vynaložila na odstranění zřícené konstrukce. Pojišťovny chtějí 2,4 milionu a dva ze zraněných požadují dohromady přes 200 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy.

Autor: