Karlův most protne laserový paprsek, připomene význam vědy pro společnost

  12:38
Mezinárodní den světla, který připadá na pondělí 16. května, připomene v Praze už tento víkend světelný paprsek. Ten v pátek a v sobotu večer protne oba konce Karlova mostu. Akci připravuje výzkumné centrum zaměřené na laserové technologie ELI Beamlines společně s pořadateli festivalu světla Signal. Ten se letos uskuteční v termínu od 13. do 16. října.

Laserové paprsky, které propojí Staré Město a Malou Stranu, připomenou 62 let, které uplynuly od 16. května 1960, kdy americký fyzik a inženýr Theodore Maiman spustil první laser na světě.

Lasery od té doby našly uplatnění ve všech oblastech lidské činnosti. Používají se především v medicíně, ale také v průmyslu při zpracování materiálů a opracování povrchů, 3D tisku, v elektronice nebo přenosu rychlého internetu pomocí optických vláken.

Stále častěji je však možné se s lasery setkávat i v umění. V roce 2017 byl pak 16. květen organizací UNESCO ustanoven jako Mezinárodní den světla.

„Signal Festival a ELI Beamlines chtějí světelným paprskem symbolicky upozornit na klíčový význam vědy pro celou společnost. Možnosti vědy a technického pokroku nás zajímaly vždy, od samého začátku. Oslavou Mezinárodního dne světla zároveň započneme celoroční oslavu našeho výročí,“ uvedl ředitel Signal Festivalu Martin Pošta.

Vizualizace paprsku, který protne oba konce Karlova mostu.

Dva lasery zároveň souvisí i s jedním z vlajkových experimentů, na kterém v ELI Beamlines pracují. „Dva vysoce intenzivní lasery, jaké u nás máme, jsou potřebné k prolomení vakua a vzniku hmoty z ničeho,“ říká Roman Hvězda, vedoucí centra ELI Beamlines.

Paprsek bude na Karlově mostě, který byl ve své době vrcholem technologického pokroku, svítit 13. a 14. května vždy od 20 hodin do půlnoci. Staré Město bude také jednou z lokalit letošního ročníku festivalu světla Signal, který se koná od 13. do 16. října 2022

Autor: