Vánoční trhy nabídnou klobásu za 150 korun, strom ozdobí hvězdy z 3D tiskárny

  9:50
Vánoční výzdoba v kombinaci červené, vínové a zlaté, evokující barvy metropole. Takto svátečně vyparáděný smrk opanuje pražské Staroměstské náměstí od sobotního zahájení adventu. Trhy v jeho okolí budou tematicky vyzdobené ve znamení pohádkové Popelky, budou ekologické, ale bez slavnostního zahájení a s dražšími klobásami.

Vánoční strom bude mít letos barvy hlavního města, červené, vínové a zlaté. (30. listopadu 2023) | foto: Vizualizace TAIKO

Advent však lze o nadcházejícím víkendu přivítat na dalších místech velkoměsta – u kostelů, na nádraží anebo u Vltavy.

Ozdobený smrk letos uvidí návštěvníci a Pražané po delší době nejen u orloje, ale i na Václavském náměstí – ten byl pokácen v Podkrkonoší. Tradičně na nedalekém Staroměstském náměstí stojí mimořádně vysoký smrk z Českolipska, který má po pokácení dvaadvacet metrů.

V noci a za deště. Na Staroměstském náměstí vztyčili vánoční smrk, zazáří v sobotu

„Nebude však slavnostní rozsvěcení, a to z bezpečnostních důvodů,“ vysvětlil Tomáš Jílek, předseda představenstva společnosti Technologie hlavního města Prahy.

Trhy na obou náměstích začnou v sobotu 2. prosince. Pod orlojem program začne dopoledne dětskými dílnami, odpoledne přijede mimo jiné princ s Popelkou. Strom pořadatelé rozzáří každý den od 10 hodin a zhasnou hodinu po půlnoci.

V Popelčině rytmu

„Osm kilometrů světelných kabelů nabídne každou hodinu světelnou animaci na hudbu z filmu Tři oříšky pro Popelku,“ popsal Jan Dell, výkonný ředitel společnosti Taiko, která pořádá trhy na Staroměstském i Václavském náměstí.

Pražské vánoční trhy ovládly Instagram, jsou jedny z nejoblíbenějších v Evropě

Animace ve větvích stromu mohou návštěvníci vidět od 16:30 do 21:30 každou hodinu. Hudba není zvolená náhodně, připomene 50 let od vzniku tohoto kultovního filmu. Jeho pravidelnou televizní projekci si mnozí spojují právě s prožitím svátečního času na sklonku roku.

Strom ozdobí 350 vánočních koulí v červené, žluté a zlaté barvě a 60 vánočních hvězd. „Ty vytiskla 3D tiskárna z recyklovatelného plastu,“ řekla Eva Poláčková z firmy Decoled, jež se podílí na sváteční výzdobě. Důraz na ekologii brali organizátoři nejen ve výzdobě.

Mapa trhů na Staroměstském náměstí (30. listopadu 2023)

„Spotřeba stromku na Staroměstském náměstí je asi jako u tří puštěných varných konvic za hodinu,“ uvedla Simona Čermáková z Taiko. Z rozložitelných materiálů jsou také příbory a pro vypité kelímky budou letos u košů připravené speciální sběrače. Organizátoři letos posílí úklidovou četu, na trzích budou pracovníci oblečení v bílých kombinézách se žlutou vestou. „Pomohou i Pražským službám s úklidem v okolních ulicích,“ dodal Jan Dell.

Na Staroměstském náměstí bude 81 prodejních míst a na nedalekém Václavském 27. Stánky prodejci otevřou od 10 do 22 hodin. „Oproti loňsku ceny stouply o devět procent,“ řekl Jan Dell. Nejvíce vzrostla cena klobás, ty letos vyjdou na 150 korun. Oblíbený svařák pochází z Valtic a vyjde na 90 korun.

Adventní program

1. Staroměstské náměstí jako tradičně nabízí nejpopulárnější a největší vánoční strom, trhy a pestrý kulturní program.

2. Václavské náměstí nabídne ozdobený strom z Podkrkonoší a desítky stánků.

3. Nádraží Vršovice, zde o víkendu odstartují sváteční jízdy vlaků – Čertohráčku a Čtyřkoláku.

4. Mikulášská nadílka nazvaná 400 tisíc světel se v neděli odehraje ve Žlutých lázních.

5. V neděli také vyjde průvod světel v 18 hodin z Toulcova dvora.

6. Vánoční strom rozsvítí v sobotu také na zámku Ctěnice.

S čerty pod párou

O nadcházejícím prvním adventním víkendu 2. a 3. prosince si zájemci mohou užít předvánoční atmosféru nejen v centru metropole na náměstích, ale také s Mikulášem, čerty a anděly jak ve výletním vlaku Cyklohráček, tak v nostalgické soupravě v čele s parní lokomotivou Čtyřkolák.

„I letos se konají mikulášské jízdy oblíbeného Cyklohráčku, který se první adventní víkend promění v Čertohráček,“ zvou pořadatelé. Na první jízdu vyjíždí z vršovického nádraží směrem na Vrané nad Vltavou v 9:47. Na sváteční putování vyjede 2. prosince také Čtyřkolák, legendární „pára“. První její výletní jízda je v plánu od 9:23 také z Vršovic. Kompletní program svátečních jízd lze nalézt například na webu pid.cz.

Mikuláš, 400 tisíc světel a zářivá plavba po Vltavě ze Žlutých lázní. To je další možnost prožití prvního adventního víkendu. Nalodit se lze v neděli na světelnou loď, která vypluje v 17, 18, 19 a 20 hodin ze Žlutých lázní k centru Prahy.

V Hostivaři se v adventní neděli vydá průvod světel v 18:00 z Toulcova dvora ke kostelíku Stětí sv. Jana Křtitele, na jehož zahradě symbolicky rozsvítí svíčku na adventním věnci a budou zpívat vánoční písně.

Oslavy světla lze prožít také na zámku ve Ctěnicích, který je součástí Muzea města Prahy. I zde se chystá pestrý program. Jednu ze série akcí muzeum plánuje na 2. prosince. V tento den pořadatelé rozsvítí stromek a nabídnou také koncerty rozličných pěveckých sborů.

Autor: