Řidič prodal studentům špatné jízdenky, spor o tisícové pokuty musela řešit policie

  13:46
Rozdíl pěti korun vyvolal nevídané pozdvižení. Pražští středoškoláci si cestou na školní výlet ke Slapské přehradě zakoupili jízdenky podle instrukcí učitelky. Řidič je však vydal chybně, chybělo jedno jízdní pásmo. Místo 20 korun tedy platili 15. Revizor proto vyměřil každému z nich pokutu 1000 korun. Situace vyvolala konflikt, který musela řešit policie.

Policie na místo dorazila po půl hodině, mezitím už byl konflikt mezi řidičem, revizorem a žáky na vrcholu. Nikdo nechtěl ustoupit. „Vznikl spor s revizorem, jestli pokutu za všechny zaplatí řidič, nebo každý z nás,“ řekl jeden ze studentů ve vysílání České televize, která na případ upozornila v pořadu Události.

Podle vedení kraje byla chyba na straně řidiče a úřad vůči dopravci uplatní sankce v řádu desítek tisíc korun. „Studentům přijde omluva a vyjádření, že žádnou pokutu platit nemusejí,“ ujistil radní pro dopravu Středočeského kraje Petr Borecký.

„Pokud náš zaměstnanec udělal chybu, uhradíme sankci ve výši, v jaké bude vyměřena,“ uvedl Jan Holub, mluvčí dopravce Arriva ČR, prostřednictvím kterého žáci cestovali. Potvrdil také, že řidič chybu uznal, dopravce však zatím čeká na zápis od revizorů.

Středočeský kraj chce zrušit prodej lístků u řidiče, do vozů pošle revizory

V budoucnu budou revizoři ve středočeských dopravních linkách jezdit výrazně častěji. Kraj nyní testuje nástup všemi dveřmi, což uleví řidiči, který nyní jízdenky prodává i kontroluje. Test probíhá zatím na dvou linkách – 509 (Sedlčany–Votice) a 705 (Poděbrady–Čáslav). Zjišťuje, zda by se nevyplatilo rozšířit systém odbavení bez kontroly řidiče na celý kraj.

„Cílem pilotního provozu je zjistit rozsah využívání tohoto způsobu nástupu ze strany cestujících a dopady na pobytové doby v zastávkách a na počty cestujících odbavených řidičem a zjištění, kolik bude potřeba revizorů,“ uvedl radní Petr Borecký.

Kraj chtěl původně testovat nástup všemi dveřmi na linkách z Prahy, Ropid se však obával velkých úniků tržeb.

Autor: