Středočeši do Senátu poslali advokátku, lékaře i ředitele knihovny

  15:30,  aktualizováno  16:05
Kandidáti s podporou Starostů byli ve středních Čechách úspěšní i ve druhém kole senátních voleb. Podle průběžných výsledků získali Příbram a Kolín, a také Louny, které sem okrajově spadají. Do Senátu se dostala i nečekaná vítězka z prvního kola v obvodu Kladno - Pirátka Adéla Šípová.

Senát Parlamentu České Republiky | foto: Dalibor Puchta

Kandidátka pirátů Adéla Šípová získala v Kladně už po sečtení poloviny okrsků 67 procent hlasů, za sebou nechala bývalého středočeského hejtmana a exministra zemědělství a dopravy Petra Bendla z ODS.

„Podařilo se mi v kampani dostat k lidem a to zafungovalo. Věřím, že voliči potřebují poznat svého kandidáta, vyslechnout si ho, vidět ho na vlastní oči. Tohle jsem dělala a myslím, že to byl důvod mého úspěchu,“ uvedla čtyřicetiletá matka pěti dětí, která se stala nejmladší senátorkou.

Výsledky voleb na Kladensku najdete zde

Podle ní je dobře, když jsou ve vyšších pozicích zastoupeni lidé ze všech věkových skupin. „Tedy nejen zkušení politici, ale třeba i matky a studentky. Není podle mě nutné, aby měl senátor zkušenosti ze sněmovny,“ uvedla rodačka z Vlašimi, která vystudovala práva. 

Okomentovala také negativní kampaň, kterou proti ní vedl Petr Bendl. Podle ní vytrhl z kontextu její starý příspěvek na Facebooku k uprchlické krizi a napsal o něm v Kladenských listech s tím, že Šípová chce rozdávat byty. „Klesl tím pro mě na velmi nízkou úroveň. Nevím, možná chtěl v lidech vyvolat strach,“ dodala Šípová.

Kromě této kampaně chtěl Petr Bendl ve druhém kole sázet na bohaté politické zkušenosti. 

„Bohužel to nedopadlo. Chtěl bych ale pogratulovat paní Šípové a voličům poděkovat; v našem volebním obvodě nebyla účast zase tak špatná. Piráti dokázali oslovit více svých voličů, v regionu posbírali především levicové voliče. Podrobnější analýzu si však udělám v příštích dnech. Dostat se ze třinácti velmi silných kandidátů do druhého kola bylo už samo o sobě obrovským úspěchem,“ řekl MF DNES Bendl, kterému příští podzim končí mandát poslance. „Ještě nejsem rozhodnutý, zda budu za rok znovu kandidovat. Pár minut po skončení senátních voleb je velmi brzy na nějaká náhlá rozhodnutí,“ dodal Bendl. 

Voliči v obvodu Kolín dali nejvíce hlasů řediteli Městské knihovny v Kolíně Pavlu Kárníkovi (STAN), který získal téměř 80 procent hlasů a zvítězil nad lékařem Igorem Karenem z hnutí ANO.

Výsledky voleb na Kolínsku najdete zde


„Popravdě jsem tak jednoznačné vítězství nečekal, ačkoliv mě veřejnost favorizovala,“ řekl MF DNES Pavel Kárník, kterého mrzela jen nízká volební účast. „Vypovídá o tom, že mezi lidmi Senát nemá příliš dobrý zvuk. A já udělám všechno proto, aby se to za dalších šest let alespoň trochu změnilo; i když už pak třeba sám kandidovat nebudu.“

Podle něj sehrálo významnou roli, že jeho soupeř ve druhém kole senátních voleb není z Kolínska, ale žije v Benátkách nad Jizerou. „Ve druhém kole mě ale podpořili obyvatelé i vzdálenějších obcí, než ty co jsou na Kolínsku. Ukázalo se, že vazba na region je klíčová,“ potěšilo Kárníka, který pravděpodobně opustí funkci ředitele kolínské knihovny.

V obvodu Příbram křeslo neobhájil Jiří Burian z ODS, vystřídá ho kandidát Starostů Petr Štěpánek, který zatím získal skoro 70 procent hlasů.  

„Protože současného senátora a mého vyzyvatele ve druhém kole Jiřího Buriana dobře znám a respektuji, tak mě tak výrazný rozdíl v počtech hlasů dost překvapil. Zároveň mu však musím poděkovat, že jsme spolu vedli opravdu korektní kampaň,“ řekl MF DNES Štěpánek.

Výsledky voleb na Příbramsku najdete zde

Štěpánek v poslední době patřil mimo jiné k iniciátorům petice proti těžbě kameniva z hald v bývalém příbramském uranovém revíru. „Jako dlouholetý starosta se často setkávám s přijímáním zákonů, které komplikují lidem život. Rád bych do Senátu vnesl selský rozum,“ říká. 

Do středočeského kraje z části zasahuje i volební obvod Česká Lípa, voliči mohli svůj hlas hodit do uren v okresu Mělník. V tomto obvodu uspěl  současný senátor Jiří Vosecký společný kandidát Starostů a Senátorského klub Starostové a nezávislí.

Autoři: ,