Hejtmankou Středočeského kraje je Pecková, vystřídala Jermanovou

  11:24,  aktualizováno  12:22
Středočeské zastupitelstvo na svém ustavujícím jednání zvolilo novou hejtmanku. Podle předchozích dohod se jí stala Petra Pecková z hnutí Starostové a nezávislí, které vyhrálo volby. Ve funkci nahradila Jaroslavu Pokornou Jermanovou.

Nová hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (16. listopadu 2020) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Středočeský kraj povede koalice STAN se domluvili na koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. ANO v čele s dosavadní hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou přejde do opozice.

Nová krajská vláda se bude opírat o 50 z 65 hlasů v zastupitelstvu, ANO s 15 hlasy bude jedinou opoziční stranou. Ve středních Čechách dosud vládla koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty. ČSSD a KSČM se do nového zastupitelstva nedostaly.

Pecková při představení se zastupitelům mluvila o tom, že „vysoká hejtmanská“ neexistuje a ona bude ve funkci čerpat zkušenosti z komerčního prostředí i z funkce starostky Mnichovic. „Jsem zvyklá tvrdě pracovat a jsem tady pro lidi. Nedělám to pro peníze, protože rubáš nemá kapsy a nedělám to ani pro pocit moci,“ uvedla také.

Hejtmanka bude mít ve své kompetenci nad rámec zákona bezpečnost, Integrovaný záchranný systém, vztahy s Prahou a mezinárodní spolupráce.

Pro Peckovou hlasovalo celkem 50 ze 65 zastupitelů. Pecková při přebírání funkce neopomněla poděkovat i končící hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové. Popřála ji mnoho štěstí v osobním i pracovním životě, předala jí také na odchodnou dárek. Poté se ujala řízení funkce s hejtmanským řetězem na krku. Nechala se ale slyšet, že hned po skončení schůze bude uložen a používán jen při zvláštních příležitostech.

Odcházející Hejtmanka Jermanová odmítá jakékoliv výtky:

Dalším bodem programu byla volba jedenáctičlenné krajské rady. Po čtyřech křeslech má hnutí STAN a ODS, Piráti mají dvě místa, Spojenci jedno. Náměstky nově zvolené hejtmanky Petry Peckové (STAN) jsou Martin Kupka (ODS), Věslav Michalik (STAN) a Jiří Snížek (Piráti). Statutárním zástupcem se stal Kupka.

Radním pro veřejnou dopravu se stal Petr Borecký (STAN). Finance, dotace a inovace bude řídit předseda krajské organizace STAN Věslav Michalik, vzdělávání a sport Milan Vácha (STAN), sociální věci Martin Hrabánek (ODS) a zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Radním pro investice a majetek bude Libor Lesák (ODS).

Lídr Pirátů Snížek bude mít mít na starosti regionální rozvoj a územní plánování. Druhým resortem Pirátů je životní prostředí a zemědělství, které povede Jana Skopalíková. Radním pro kulturu, památky a cestovní ruch se stal lídr Spojenců a TOP 09 Jan Jakob.

„To, co nás čeká asi jako nejtěžší úkol, je připravit rozpočet na příští rok s gigantickým výpadkem na příjmové straně, zhruba 1,7 miliardy oproti roku 2019. Musíme najít prostředky k tomu, abychom dokončili investice, které jsou v běhu, nebo na které máme jako kraj zajištěné financování z jiných zdrojů,“ řekl při své řeči před zvolením náměstkem Michalik. Podle něj jde o praktický, nikoli politický úkol. 

Jermanová je jen řadovou členkou kontrolního výboru

Šéfem kontrolního výboru se na ustavujícím jednání zastupitelstva stal bývalý radní pro zdravotnictví Robert Bezděk z ANO. Hnutí ANO původně do čela tohoto orgánu navrhlo bývalou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, po kritice se ale rozhodla, že se o funkci nebude ucházet. Zároveň dnes zastupitelé rozhodli o obsazení dalších výborů zastupitelstva.

Pokorná Jermanová usedne v kontrolním výboru jako řadová členka, zároveň ji zastupitelé zvolili do výboru regionální rady.

Placená funkce v čele kontrolního výboru náleží podle nepsaných dohod opozici. Zástupci budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj nominaci Pokorné Jermanové kritizovali a upozorňovali, že nemusí být zvolena. Bývalá hejtmanka poté oznámila, že do čela výboru nebude kandidovat.

Autoři: , ,