Projekt vysvětluje ohleduplnou turistiku, má i mapu toalet poslední záchrany

  10:56
Čas dovolených a výletů je v plném proudu. Na turisticky zajímavá místa míří tisíce návštěvníků. Po některých ale v přírodě zůstávají nevzhledné stopy. Více než běžné odpadky ji znečišťují všude se povalující papírové kapesníky, vlhčené ubrousky či odhozené dámské hygienické potřeby. Řešení problému nabízí projekt Chodíme beze stop.

Jeho hlavním cílem je výchova turistů k ohleduplnějšímu chování. Autorem projektu je Sdružení Český ráj, nejstarší destinační agentura v Česku působící na území od Mladé Boleslavi přes Mnichovo Hradiště až po Turnov a Malou Skálu. Postupně se do něj zapojují „destinačky“ z různých koutů země. Ve středních Čechách se k tomu chystá destinační agentura Kladensko–Slánsko.

Od komiksu k webovkám

„Na tento nešvar jsme začali poukazovat před třemi lety formou komiksu. Vysvětluje, jak si správně počínat v přírodě, když není nablízku toaleta. Problém je totiž do značné míry způsoben právě nedostatkem veřejných WC. Iniciujeme tedy jejich budování a šíříme osvětu, abychom frekventovaným turistickým trasám vrátili jejich původní čistotu a krásu,“ říká ředitelka Sdružení Český ráj Jitka Kořínková.

Jak se vybavit do přírody

Při plánování výletů je vhodné přibalit do batohu toaletní lopatku, kterou lze v případě potřeby vyhrabat potřebnou díru. Nabízí ji například EKO obchod Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi nebo vybrané prodejny s outdoorovým vybavením. Ve výbavě turisty by neměl chybět ani sáček na odpadky. Doporučením je nastudovat si před cestou na mapových portálech dostupné toalety, které lze využít před neekologickým a nepohodlným „odskakováním“ si do přírody.

Postupně se přidaly další aktivity v podobě mapy toalet poslední záchrany či ekologického programu Lesní překvapení. Letos byly nově spuštěny webové stránky projektu.

„Problém lidských exkrementů se týká všech turisticky frekventovaných regionů. Bylo by proto dobré, aby ho někdo uchopil centrálně a vytvořil kampaň na celorepublikové úrovni. Aktuálně proto jednáme s Lesy ČR a iniciativou Ukliďme Česko. Uvítáme samozřejmě další partnery, kteří se do projektu Chodíme beze stop zapojí, a to i ze středních Čech, kde je několik chráněných krajinných oblastí a přírodně cenných území. Můžeme jim poskytnou naše dosavadní zkušenosti, informace a různé grafické podklady, se kterými pak mohou dále pracovat,“ informuje Jitka Kořínková.

Samotné exkrementy jsou sice nevzhledné, ale příroda si s nimi za poměrně krátký čas sama poradí. Vylučují však dusík, který zvyšuje množství živin v půdě a například ve skalnatých lokalitách na Berounsku, Kokořínsku nebo Mladoboleslavsku může podle ochránců jeho vyšší množství změnit skladbu přirozené flóry.

Problémem jsou však hlavně další odpadky, které „odskočení si do křoví“ provázejí. Velkou zátěží jsou dámské hygienické potřeby a pleny a také vlhčené ubrousky. V přírodě se totiž rozkládají desítky až stovky let. Rovněž estetický dojem z návštěvy lokality, která připomíná jednu obří veřejnou toaletu, není vůbec příjemný.

Na Okoř je cesta...

Problém vnímají například v destinační agentuře Kladensko–Slánsko, která se snaží o turistickou propagaci území severozápadně od metropole. „Větší množství zanechaných lidských exkrementů a související nepořádek zaznamenáváme podél cest, kudy proudí velké množství turistů k obci Okoř a tamní známé zřícenině hradu. Nebo také v lesích kolem Kladna, což je samozřejmě dáno blízkou městskou aglomerací,“ uvádí ředitel agentury Luboš Karlovec.

Management destinační agentury proto dělá kroky k aktivnímu zapojení se do projektu. V minulých dnech oslovil sdružení Český ráj s dotazem na možnou spolupráci.

Například další středočeská destinační agentura, Berounsko, spolupracuje na osvětě s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. „Návštěvníky především chráněných krajinných oblastí Český kras a Křivoklátsko v letošním vydání našich turistických novin upozorňujeme, že by po nich v přírodě měly ideálně zůstat jen dvě věci: nic a poděkování,“ říká ředitelka destinační agentury Eliška Hochsteigerová.