Sporný nákup domu zastupitelkou už řeší i město, schválilo půjčku na urovnání

  13:40
Zastupitelé Mladé Boleslavi v pondělí schválili pomoc pro ženu, od které zastupitelka s manželem koupili dům a pozemek údajně pod cenou. Sama komunální politička kauzu označila za kampaň.

Dům v Čejeticích. Příměstská část Mladé Boleslavi je nyní vyhledávanou lokalitou. | foto: Pavel SvačinaMF DNES

Do politické roviny se dostal spor kolem transakce mezi mladoboleslavskou zastupitelkou Janou Krumpholcovou a bývalou majitelkou rodinného domu v příměstské části Čejetice Ladou Kamínkovou.

V pondělí kvůli tomu bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo, kde zastupitelé schválili návrh primátora Raduana Nwelatiho, aby město Kamínkové pomohlo finanční půjčkou.

Zastupitelka Boleslavi koupila dům za tři miliony. Pod cenou, tvrdí původní majitelka

Jak v létě informovala MF DNES, Krumpholcová letos v únoru spolu s manželem Petrem od Kamínkové nemovitost koupila za tři miliony korun. Kamínková se ale opakovaně obrátila na městské zastupitelstvo s žádostí o pomoc.

Podle svých slov byla oklamána, když po provedení transakce zjistila, že dům prodala pod běžnou tržní cenou. Na dům totiž nechala vypracovat cenový posudek Česká spořitelna, protože jej Krumpholcovi kupovali na hypotéku, a podle Kamínkové jej ocenila na čtyři miliony.

Banky přitom obvykle odhadují hodnoty objektů do zástavy na nejnižší možné ceny, za které objekt rychle prodají, pokud by dlužník nesplácel. Na běžném trhu může být tedy cena nemovitosti s takto velkým pozemkem v této lukrativní čtvrti ještě vyšší.

„Prodejní cena tohoto domu se muže pohybovat kolem šesti milionů korun, ale bez důkladné prohlídky se cena špatně určuje,“ řekl mladoboleslavský realitní makléř Marek Hodbod’, kterého redakce MF DNES požádala o odhad ceny.

Kamínková se na základě zjištění, že dům zřejmě prodala pod cenou, rozhodla, že chce nemovitost vrátit. Kvůli své sociální situaci ale nemá prostředky na to, aby Krumpholcovým uhradila vzniklé náklady na pořízení a splácení hypotéky.

Obrátila se proto opakovaně na zastupitelstvo s žádostí o pomoc. Nikdy se to přitom neobešlo bez vyhrocených emocí. „Paní zastupitelka Krumpholcová mě oklamala a okradla,“ křičela na srpnovém zastupitelstvu Kamínková do záznamu.

Krumpholcová to ostře odmítá s tím, že Kamínková podepsala smlouvu s jasně stanovenou cenou, na které se vzájemně dohodly. S Kamínkovou prý byla v dlouhodobém přátelském vztahu až do konce května, kdy prvně vystoupila na zastupitelstvu.

„Tehdy nás začala systematicky poškozovat,“ řekla v pondělí Krumpholcová s tím, že může Kamínkovou žalovat na ochranu osobnosti. Zastupitelka nákup nemovitosti opakovaně vysvětluje tím, že chtěla ženě pomoci v její složité životní situaci. Mínila odkoupit dům a sehnat pro ni jinou nemovitost, kam by se mohla odstěhovat i se svými zvířaty do většího klidu.

Zastupitelka na jednání označila Kamínkovou za osobu, která lže a není v dobré psychické kondici. Právní zástupce manželů veřejně na zastupitelstvu řekl, že byl podán podnět, který by mohl vést k tomu, že paní Kamínková bude omezena na svéprávnosti.

„Dělá to, co předpokládá, že mě poškodí, využívá politické kampaně ve prospěch nějaké osoby, která jí může napovídat,“ tvrdila Krumpholcová. Celou kauzu pak označila za mafiánské praktiky a politickou kampaň.

Primátor Raduan Nwelati to nechtěl komentovat. „Je to pod mou úroveň,“ uvedl s tím, že jej více zaujalo tvrzení Krumpholcové, že Kamínková už v minulosti prodala jinou nemovitost, chatu na Jičínsku, hluboce pod tržní cenou. „Kromě toho říkáte, že ji znáte, víte, v jakém je psychickém stavu, jak dlouho byla hospitalizována, a přesto s ní uzavřete smlouvu a koupíte dům za cenu, která je podle všech informací výrazně nižší, než je obvyklé,“ řekl Nwelati.

Pomoc schválili

Po dlouhé hádce se zastupitelé přiklonili k pomoci Ladě Kamínkové, schválilo ji 22 přítomných zastupitelů, dva byli proti a jeden se zdržel. „Jedná se o pomoc, jakou jsme už v minulosti jinému občanovi schválili, a opět to uděláme, pokud se na zastupitelstvo obrátí někdo s tak závažným problémem,“ říká Nwelati.

Radnice je tak připravena Kamínkové poskytnout bezúročnou půjčku na uhrazení vícenákladů 50 až 150 tisíc korun, aby mohla od Krumpholcových nemovitost zpět odkoupit. Zároveň prý město nabídne Kamínkové, že následně dům odkoupí za cenu podle nového znaleckého posudku. Jenže k tomu hned tak nedojde.

„Nemovitost za těchto podmínek odmítáme vracet, byla by to naprostá šílenost,“ řekla rázně zastupitelka Krumpholcová.

Autor: