Města se potýkají s nedostatkem míst pro hroby i urny. Staví nové hřbitovy

  9:24
Ve středních Čechách přibylo od roku 2000 téměř 300 tisíc obyvatel. To do budoucna logicky znamená, že časem porostou i počty zemřelých. Loni jich podle statistických údajů bylo v kraji 14 351 a v prvním pololetí letošního roku dalších 6 880. Kapacita některých hřbitovů už nyní přestává stačit a nutí města k investicím.

Hřbitov jako park. Černošice chystají stavbu hřbitova na Vráži. Bude mít podobu pietního parku. Součástí budou hrobová místa, epitafní desky, kolumbárium i rozptylová loučka. | foto: MS plan

Příkladem jsou Černošice v Praze-západ. Přestože se jedná o město s nejdelším indexem dožití u mužů i žen v celém Středočeském kraji, mrtvé už tady nemají kam pohřbívat a problém je potřeba řešit.

Černošická radnice proto připravuje stavbu nového hřbitova na Vráži. Jedná se o investici za více než 20 milionů korun. Práce měly začít ještě letos, nutné úpravy projektu ale znamenaly jejich odložení.

Dva hřbitovy jsou málo

„Investici jsme přesunuli do návrhu rozpočtu na příští rok. Nyní nás nejprve čeká vyhlášení tendru na zhotovitele. Máme dva městské hřbitovy, jeden v Horních Černošicích, druhý v Dolních Mokropsech. Jejich kapacita je však téměř vyčerpaná,“ řekl starosta Filip Kořínek (Věci černošické).

Ekologická rakev, lněný rubáš, kvítí jako náhrobek. Hřbitov nabízí alternativu

Vedení města už před čtyřmi lety oslovilo několik architektonických ateliérů s žádostí o zpracování studie nového hřbitova. Vyhrála studie z ateliéru MS plan.

Aktuálně už dělníci pracují třeba na hlavních kladenských hřbitovech, kde pokračuje stavba nového kolumbária pro 2 300 schránek. Navrhl ho architekt Jan Žalský, který je mimo jiné také autorem podoby Muzea Památníku Lidice či kladenského Muzea věžáků.

„Kapacita stávajícího kolumbária už nestačí, na místo pro uložení urny se v Kladně čeká i dva roky. Na sedmdesátitisícové město totiž máme méně než 1 700 urnových míst,“ uvedl radní pro rozvoj města Ondřej Rys (Volba pro Kladno).

Ačkoli jsou dělníci na hřbitově už od dubna, původní termín dokončení na jaře příštího roku nestihnou. Radnice už počítá s tím, že se zahájení provozu zpozdí asi o čtyři měsíce. „Pracovníci museli odstranit větší část původní hřbitovní zdi. Výše investice se kvůli vícepracím vyšplhala až na 32,3 milionu korun, tedy o 4,5 milionu více proti původním předpokladům,“ sdělil mluvčí města Vít Heral.

Naposledy se hřbitovy v Kladně rozrostly o místa pro uložení uren v roce 2011, a to jen v části hlavního hřbitova o 89 schránek a v roce 2004 vzniklo kolumbárium se 72 schránkami na hřbitově ve čtvrti Rozdělov.

Kladno se na svém území stará o osm hřbitovů s 13 726 hrobovými místy, z toho je 2 576 urnových schránek, urnových pomníků a epitafních desek. Správa všech pohřebišť město ročně stojí bez investic více než 16,5 milionu korun.

Zájem je o urnové schránky

Také Nymburk letos začal s přípravou rozsáhlé rekonstrukce městského hřbitova a památkově chráněného krematoria. Radnice zadala vypracování architektonické studie a příští rok chce město požádat o dotaci na opravy z evropských fondů. Vedle krematoria peníze půjdou na opravu budovy hřbitovní správy, na nové kolumbárium a rozptylovou loučkou.

V Příbrami je zhruba sedm tisíc hrobových míst. Město se v příštích letech připravuje na velkou rekonstrukci Starého hřbitova. „Kromě obnovy pěšin, zeleně a mobiliáře tady místa také přibudou, počítáme s vybudováním kolumbária ve hřbitovní zdi. Už připravujeme projektovou dokumentaci,“ uvedla příbramská mluvčí Eva Švehlová.

V Mladé Boleslavi je pět hřbitovů s kapacitou 8 500 míst. „Zatím stačí. V plánu je rozšíření hřbitova v části Čejetice,“ sdělila mluvčí města Šárka Charousková.

Kapacity hřbitovů jsou zatím dostatečné také ve Slaném nebo Benešově. Na čtyřech kolínských hřbitovech je 9 800 hrobových míst, kapacita je i tady na desítky let zajištěna. Enormní zájem je ale o urnová místa v kolumbáriu, která jsou však obsazena. O dalším rozšíření nyní město neuvažuje.

Velký zájem je také o plně obsazená místa v kolumbáriu v Rakovníku. Ani zde ale v brzké době o dalších místech neuvažují. Hřbitov v Milovicích už má rekonstrukci s navýšením počtu hrobových míst za sebou. Dokončena byla před třemi lety. V nové části přibylo 60 míst pro jednohroby, 14 pro dvouhroby, vzniklo tady 100 urnových míst i vsypová loučka.

8. září 2023