Soud zrušil osvobozující rozsudek pro strážníka, který při zásahu usmrtil muže

  13:56
Krajský soud v Praze zrušil osvobozující rozsudek pro strážníka, který je stíhaný kvůli úmrtí mladíka v Březnici v létě 2021. Strážník při zásahu použil pepřovou pistoli, načež mladík omdlel a později zemřel. Odvolací soud tak případ vrátil k projednání zpět soudu v Příbrami.

ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

„Krajský soud v Praze rozsudek zrušil a vrátil soudu prvního stupně k projednání,“ uvedl předseda soudu Miloslav Boudník.

Dodal, že na odvolací soud se obrátila státní zástupkyně a poškození.

Soud zprostil obžaloby strážníka obviněného kvůli úmrtí mladíka v Březnici

Případu z počátku srpna 2021 předcházel konflikt mezi mladými lidmi před březnickým kulturním domem. Byla k němu přivolána městská policie. Strážník vinu odmítl. Netušil prý, že pepřová pistole, z níž vystřelil, by se mohla stát smrtící zbraní.

Se slzotvorným prostředkem strážník neměl předchozí zkušenosti, absolvoval však školení, jak ho používat. Věděl, že nesmí střílet na obličej a na vzdálenost menší než na metr a půl. Že bude mít výstřel takový účinek, ho prý nikdy nenapadlo.

„Myslel jsem, že (mladík) bude slzet, bude dezorientovaný. To bylo smyslem zákroku,“ řekl již dříve muž, který pracuje jako strážník přes 20 let.

Čtyřiadvacetiletý mladík však po zásahu upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Příčinou úmrtí byl podle soudního lékaře otok mozku způsobený úrazem.

Podle původního verdiktu, který strážníka osvobozoval, bylo použití zbraně v souladu se zákonem. S tím však nesouhlasila státní zástupkyně. Ta pro muže na jaře navrhovala trest 2,5 roku vězení s podmíněným odkladem na tři roky a zákaz používat a držet zbraň po dobu dvou let. Podle ní se totiž dopustil usmrcení z nedbalosti.

Nové jednání soud zatím nenařídil.

6. února 2023

Autor: