Radní schválili zahradní domek ve strahovské zahradě, zdi bourat nebudou

  15:12
Pražští radní odsouhlasili vybudování nového zázemí na Petříně ve Velké strahovské zahradě. Sloužit má zahradníkům a součástí budou i veřejné toalety. Bod s bouráním zdi do vinice radní neschválili.

Vizualizace nových veřejných toalet na Petříně. (3. září 2019) | foto: Magistrát hlavního města Prahy

„V zahradách se pohybuje velké množství pracovníků, jejichž úkolem je zajišťovat úklid cest, údržbu trávníků, ošetření stromů a řadu dalších provozních prací. Pro tuto práci je potřeba vytvořit alespoň minimální zázemí,“ řekl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček. 

V navrženém dvoupodlažním domku má být sklad na pracovní pomůcky, hygienické zázemí a jedna menší místnost. Objekt bude částečně zapuštěný v zemi, aby nenarušoval výhled. Navíc bude omítnutý stejně, jako okolní zdi.

Součástí nové stavby na Petříně budou i veřejné záchody, které nahradí dosavadní provizorní mobilní toalety.

Záměr vybudovat ve strahovských zahradách zázemí se záchody vyvolal u místních obyvatel obavy, že se naruší jedinečná vyhlídka na Prahu. 

Fotogalerie

Kromě zázemí a toalet plánuje magistrát revitalizovat vinice ve Velké strahovské zahradě. Součástí projektu bylo i proražení zdi v ulici Úvoz, aby mohli lidé do vinice vstoupit i v její spodní části. Tento bod nakonec radní neschválili.

„Tato stavba v žádném případě nijak nenaruší panorama a celkový vzhled Petřínského parku. Nebude se také realizovat průraz zdi z ulice Úvoz do Strahovské zahrady,“ konstatoval náměstek primátora Hlubuček. 

Projekt za zhruba šestnáct milionů již dříve podpořili památkáři z magistrátu, z Prahy 1 i Klub Za starou Prahu.

Autor: