Vládní tatrovky i Klausovo audi. Úřad vlády vystavuje vzácné vozy politiků

  8:00
Den české státnosti, svátek svatého Václava, už tradičně otevře brány a dveře mnohých nepřístupných míst. Nejzajímavější bude letos program ve Strakově akademii. Úřad vlády není po většinu roku přístupný veřejnosti, návštěvníci se mohou těšit na prohlídku jednacích místností vlády, tiskového sálu nebo prostor, které využívá pro protokolární účely předseda vlády Petr Fiala.

Výstava automobilů, které v minulosti využívali členové české a československé vlády od 60. let 20. století do začátku nového tisíciletí, ve Strakově akademii. (27. září 2023) | foto: Radek Vebr, MAFRA

„Návštěvníky v organizovaných skupinách provedou průvodci okruhem, který potrvá přibližně čtyřicet minut,“ uvedla vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková. Prohlídky budou probíhat 28. září od 9.00 do 17.00.

Spolu se dnem otevřených dveří bude na zahradě Strakovy akademie zahájena výstava automobilů, které v minulosti využívali členové české a československé vlády od 60. let 20. století do začátku nového tisíciletí. Návštěvníci uvidí auta premiérů a ministrů, která byla historicky spjata se Strakovou akademií.

Nad Čáslaví prosvištěly stíhací raptory, základna se otevřela lidem

„K vidění bude například Tatra 603, která se vyráběla jen pro vládní činitele, unikátní Tatra 700, kterou nechal pro své potřeby zhotovit Miloš Zeman, nebo například Audi A8 Václava Klause. Vystavená vozidla také doplní vzácná Tatra 613 Speciál, která měla být po dosloužení zlikvidována,“ uvedla Kotalíková. Expozice bude zdarma přístupná veřejnosti od 28. do 30. září 2023, vždy od 10 do 18 hodin.

Otevřou se i ministerstva

Den otevřených dveří zpřístupní také budovu ministerstva zemědělství v Praze na Těšnově. Kromě jiného prostory bývalého reprezentačního bytu ministra, pracovnu státního tajemníka, jednací sály, prostory kabinetu ministra včetně jeho současné pracovny, kolegium ministra i salonek ministra.

Dalším otevřeným ministerstvem budou finance, tedy jejich budova v Letenské ulici. Komentované prohlídky umožní nahlédnutí do zákulisí ministerstva a zajímavých prostor bývalého kláštera řádů bosých karmelitek a anglických panen. Program bude připraven také v zahradě.

Otevřeno bude i na ministerstvu kultury, v Nostickém paláci uvidí veřejnost reprezentační prostory, pracovnu ministra kultury (bývalou hraběcí ložnici), obrazárnu paláce s mnoha pozoruhodnými díly starých mistrů, kapli a přes skleněný průhled i slavnou Nostickou knihovnu.

Hlavní událostí státního svátku bude poutní slavnost ve Staré Boleslavi. Spolu s představiteli církve a státu sem přivádí každoročně tisíce poutníků. V deset hodin bude na náměstí sloužit mši kardinál Dominik Duka. Do Boleslavi přivezou z Prahy lebku sv. Václava, po celý den poběží i kulturní program

Autor: