Apoštolové na Staroměstském orloji se zastavili. Na výstrahu před spěchem

  16:18
Apoštolové na Staroměstském orloji se ve středu dopoledne na chvíli zastavili. Smrtka navíc symbolicky odbila za každý loni ztracený život při dopravní nehodě. Stalo se tak v rámci Národního dne beze spěchu, který připadl právě na středu. K iniciativě se připojí také desítky dalších institucí a firem.

„Cílem akce je podnítit veřejnost k zamyšlení se nad nebezpečími, která přináší nepřiměřená rychlost a spěch za volantem. Jde o výzvu všem řidičům, aby zpomalili a přemýšleli o tom, zda skutečně potřebují kvůli spěchu riskovat své zdraví i zdraví ostatních,“ vysvětlila Daniela Kalinová, mluvčí Národního dne beze spěchu.

Nové kalendárium osadí na orloj do roku 2027, nahradí zfušovanou verzi

Staroměstský orloj, jedny z nejslavnějších hodin světa, se k iniciativě připojil v 10 hodin. Každou celou hodinu se na orloji odehrává procesí postav dvanácti apoštolů objevujících se v okénku. Tento mechanismus byl ve zmíněný okamžik symbolicky pozastaven a smrtka odbila 138krát za každý život ztracený loni při rychlé jízdě.

Na situaci také upozorňovali lidé s transparentem, kteří stáli přímo pod orlojem.

Ruční ovládání stroje

Orlojník musel mechanismus ovládat ručně. Nezastavil se ale ani celý stroj a zbylý mechanismus hodin dále fungoval.

Nezastaví se pouze orloj, ale také třeba Národní divadlo. To podle organizátorů zpozdí baletní představení bpm, zabývající se tempem a tlukotem lidského srdce.

„V tento den dáváme lidem trochu víc času, aby zpomalili a uvědomili si, že ne všechno je naléhavá situace a že je často lepší být někde o pár minut později, než tam nedojet vůbec,“ vysvětlil Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, která stála za zrodem iniciativy. Jejím důvodem je rovněž to, že devět z deseti řidičů podle organizátorů přiznává, že porušuje rychlostní předpisy a 43 procent šoférů spěchá, protože dohání zpoždění.

Na vážné následky, které má nedodržování rychlosti na silnicích v hlavním městě a dalších regionech upozorňuje také manifest Národního dne beze spěchu, video a další díla.

Autor: