Muže soudí za střelbu z brokovnice do výlohy baru, hosty zranily střepy

  14:10
Městský soud v Praze začal projednávat případ Jiřího Kuny, který podle obžaloby loni v březnu střílel z brokovnice v pražských Vršovicích. Střely prošly i výlohou baru plného lidí a střepy některé hosty lehce zranily. Jednoho z nich pak Kuna podle spisu na ulici ohrožoval pistolí.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nebývalé drama prožili návštěvníci jednoho z barů ve Vršovicích v pátek 8. března 2019. Devětačtyřicetiletý Jiří Kuna podle státní zástupkyně Jany Polanské přijel před lokál na skútru, ačkoliv pil alkohol a také užil lék diazepam.

Šlo o nebezpečnou směs. „Tyto látky si vzájemně posilují účinky,“ upozornila Polanská.

V batohu obžalovaný podle spisu vezl brokovnici značky Remington, zvanou „pumpa“, nabitou šesti náboji a na opasku měl pistoli Glock ráže 9 milimetrů se třemi zásobníky, každý z nich naplněný 12 náboji. Do baru šel pro svou družku. Nezdržel se zde dlouho, vyšel sám na ulici, kde se začal hádat s dcerou.

Verbální spor záhy gradoval a muž podle spisu vytáhl jednu ze zbraní. „Z batohu vyňal legálně drženou opakovací brokovnici,“ uvedla státní zástupkyně.

Dvakrát pálil do vzduchu, tyto patrony se skládaly z celkem neškodné směsi soli a antiperlí.

Třetí rána směřovala do skleněné vitríny baru, střela se tentokrát skládala z asi 50 olověných broků o průměru pět milimetrů. „Majoritní část byla způsobilá vážně poranit oči přítomných osob hlubokým zástřelem, čímž obžalovaný ohrozil pět osob, které byly průstřelu nejblíže,“ upozornila Polanská.

Rána umlčela hrající country kapelu, několik hostů vyběhlo ven, střelec inkasoval několik ran pěstí do motocyklové helmy, kterou si po celou dobu nesňal a přišel o pušku. Přitom však podle státní zástupkyně vytáhl pistoli, na jednoho z mužů zamířil a zahnal ho.

Na místo poté dorazila zalarmovaná policie, obžalovaný se bez jakéhokoliv odporu vzdal. Lékaři posléze zjistili, že hladina alkoholu v krvi se pohybovala mezi 0,78 a 1,09 gramu na kilogram. Soud poté muže poslal do vazby, kde zůstal několik měsíců.

Státní zástupkyně Jiřího Kunu viní z pokusu o těžké ublížení na zdraví, poškození cizí věci, ohrožení pod vlivem návykové látky, poškozování cizí věci a nebezpečného vyhrožování. Hrozí mu až dvanáct let vězení. 

Alkoholový exces

„Nejsem člověk, který ubližuje, jenom jsem chlastal,“ charakterizoval osudnou noc Jiří Kuna. Ten se v zásadě k činu přiznal. Odmítl však tvrzení obžaloby, že by někoho chtěl zranit. „Emoce se ve mně vařily. Na to okno jsem ale nestřílel úmyslně,“ přesvědčoval soud.

Že se broky dostaly do baru se prý dozvěděl až od policistů a podle snímků z vyšetřovacího spisu. „Výčitky a hanba mě fackují každý den,“ komentoval to obžalovaný.

Popřel také, že by někoho úmyslně zastrašoval pistolí ráže 9 mm. Naopak prý měl strach z lidí, kteří ho po střelbě obklíčili a zatlačili zády k autu, odkud neměl kam ustoupit. „Nešlo mi do hlavy, proč vyšilují. Předpokládal jsem, že jsou tam všichni opilí, měl jsem strach,“ řekl obžalovaný.

Také tvrdil, že někdo ze zástupu hovořil o noži, obával se tedy o život, tak odhrnul bundu a ukázal pouzdro se zbraní na obranu. Během svého vystoupení dnes připustil, že v inkriminovaný den vypil asi půl litru becherovky a něco myslivce.

Když vyjel pro družku, batoh s nabitou brokovnicí si vzal vlastně mimoděk. Podobně i opasek se zásobníky a pouzdrem s Glockem si připjal automaticky. V kajícné řeči připustil problémy s alkoholem i to, že prošel léčbou a za incident se všem omlouval.

Byl to „blbej pocit“

Ve svědecké ohrádce dopoledne defilovali také svědci dramatu. „Chtěl jsem ho na ulici zpacifikovat a jednou nebo dvakrát jsem ho udeřil do přilby,“ uvedl svědek. Obžalovaný na něj poté podle jeho slov tasil zbraň a mířil na tělo.

„Byla to asi ‚devítka’, černá. Byl to blbej pocit, vystřelit tak je po mně. Tohle na legraci nevypadalo, myslel jsem, že mu v ten moment přeskočilo,“ líčil jeden z návštěvníků baru pohnuté zážitky březnové noci. Podle něj obžalovaný v minulosti již jeden opilecký exces v baru měl, nikoli ale se zbraní.

Úzko bylo též lidem, kteří zůstali v lokále, kterým se rozletěly střepy z výlohy. „Ozvala se rána, všechno v baru ztichlo. Rozstřelené sklo mi vletělo do obličeje, do vlasů. Zavolali mi záchranku,“ sdělil soudu jeden z hudebníků, který seděl u výlohy. Nikdo ze svědků neví nic o noži, o němž obviněný vypovídal.

Hlavní líčení předsedkyně senátu nařídila na tři dny. Jednání pokračuje výslechy dalších svědků a znalců. Důležitou roli sehraje mimo jiné posudek balistika, který popíše chování brokového roje, který prošel sklem.

Autor: