Nepálec na ubytovně ubodal krajana a druhého zranil, odpyká si deset let

  13:38
Kauzu krvavé bitky Nepálců na ubytovně na Kolínsku, při které jeden člověk zemřel, uzavřel dopoledne senát Vrchního soudu v Praze. Jde o vraždu a těžké ublížení na zdraví, rozhodli soudci. Nepálec Sagar Neupane si odpyká deset let ve věznici s ostrahou.

Po ranách nožem loni v září na Kolínsku jeden z cizinců zemřel a druhý vyvázl s vážným zraněním. 

Čtyřiadvacetiletý Nepálec Sagar Neupane si za útok odpyká deset let, poté jej čeká vyhoštění z Česka na deset roků. Cizinec musí zaplatit i 311 tisíc korun jako náhradu škody pojišťovně a rodině oběti. Verdikt je pravomocný.

„Je prokázáno, že po celou dobu incidentu měl v rukou nůž pouze obžalovaný. Je tedy logické, že všechna bodná a řezná poranění způsobil on,“ zdůvodnil dnešní rozhodnutí předseda senátu Jiří Lněnička. Soud připustil, že mladík jednal ve stresu.

„Intenzita a četnost ran však vylučují, že by šlo o obranu. Obžalovaný si musel být vědom, že svým útokem může způsobit vážné zranění, nebo i smrt,“ zdůraznil Lněnička. V případě útoku na druhého muže měl jeho senát pochyby ohledně kvalifikace skutku.

„Šlo o útok opětovný, v tomto případě však není možné upravit rozsudek v neprospěch obžalovaného. Trest na samé spodní hranici sazby nelze hodnotit jako nepřiměřeně přísný,“ zdůvodnil rozhodnutí Lněnička.

V případu rvačky na ubytovně letos v červenci v prvním stupni rozhodoval Krajský soud v Praze. Státní zástupce Neupaneho původně v obou bodech obžaloby stíhal za těžké ublížení na zdraví. Soudci však rozhodli, že v prvním případě jde o vraždu a vynesli proto souhrnný trest deset let.

Jeho život za můj

Státní zástupkyně s rozsudkem souhlasila, obhajoba však obratem podala odvolání. „Můj klient si je vědom tragického následku svého činu. Odmítá však, aby jeho jednání bylo hodnoceno jako vražda,“ vysvětlil dnes postoj obhajoby advokát Vladislav Košnar.

Právník též zdůraznil, že jeho mandant jednal v afektu vyvolaném chováním oběti. Proto navrhl, aby jednání Sagara Neupaneho soudci kvalifikovali jako zabití. V takovém případě by Nepálci hrozilo tři až deset let vězení, za vraždu soud ukládal trest v rozpětí deset až osmnáct roků.

„Vyměnil bych jeho život za svůj. Nechtěl jsem bodnout, jen od sebe odvrhnout,“ hájil se Neupane. Ten se podle svých slov v kritickém okamžiku cítil být ohrožen na životě. „Byl jsem hodně zbit, proto jsem vzal do ruky nůž,“ vysvětloval cizinec.

Krev na ubytovně

Rvačkou gradovaly opilecké spory Nepálců na ubytovně v Žiželicích na Kolínsku pozdě večer 7. září 2018. Laciná vodka a pivo zatemnila mysl několika mužů, kteří se na chodbě a v pokoji začali rvát. Přitom jedna z obětí udeřila přítele obžalovaného lahví vodky do hlavy.

Absolvent nepálské školy lidového léčitelství a lékárnictví Neupane, který se v jedné firmě na Kolínsku živil jako kráječ zeleniny do baget, se v kritickém momentu ozbrojil kuchyňským nožem. Obořil se na muže, který rozbil lahev o kamarádovu hlavu.

„Chtěl jsem ho nožem jen odstrčit, ale náhle jsem viděl krev,“ popsal útok Sagar Neupane. Napadený inkasoval tři razantně vedené rány do břicha a hrudníku.

Jak poté došlo k pobodání druhého cizince si útočník údajně nevzpomíná. „Sagar byl rozzuřený, řekl, že toho muže zabije,“ popsal incident jeden ze svědků, dělník ze žiželické ubytovny. Druhý muž inkasoval rány do ruky a nohy. Po rvačce vyběhl Neupane z ubytovny a skryl se na poli. Tam ho policisté za asistence vrtulníku objevili a zatkli.

První z Nepálců vážným zraněním podlehl ještě před příjezdem záchranky. „Poškozený neměl šanci přežít,“ komentoval jeho zranění soudní lékař Jiří Hladík. Druhého Nepálce ošetřili na chirurgii, muž krátce po výslechu odjel z ČR.

Psycholog a psychiatr uvedli, že obviněný jednal v afektu. „Motivem bylo nezvládnutí situace v okamžiku, kdy gradovala intenzita sporu,“ shodli se znalci. Nepálec se k činu doznal, nebyl dosud trestán, i proto soudci rozhodli o trestu na samé spodní hranici sazby.

Autor: