Vraždu tkaničkou mladík u soudu nepřiznal, tělo plavalo pražskými kanály

  14:12
Obžaloba viní čtyřiadvacetiletého Jana Béma z vraždy známého, která se odehrála na počátku listopadu v Hostivaři. Podle spisu ho zardousil tkaničkou a tělo hodil do kanálu. Oběť navíc připravil o platební kartu, z níž se pokusil vybrat peníze, a mrtvému vyloupil byt.

Jan Bém s kamarádem 8. listopadu 2019 v noci opustili jeden z hostivařských barů, kde v poměrně rychlém tempu popili čtyři piva, která proložili vodkou.

Podle obžaloby mezi oběma muži došlo venku ke konfliktu.

„Poškozeného nacházejícího se ve stavu těžké opilosti fyzicky napadl s úmyslem jej usmrtit, s cílem se zmocnit jeho finančních prostředků deponovaných na účtu,“ popsal před soudem osudový střet státní zástupce Vladimír Pazourek.

Obžalovaný podle něj přehodil napadenému okolo krku zřejmě tkanici a tři až pět minut jej škrtil. Napadený atak nepřežil, Bém posléze z kapes jeho oděvu podle vyšetřovatelů odcizil klíče od bytu, mobil, cestovní pas a občanský průkaz.

„Poté odtáhl či odnesl bezvládné tělo poškozeného k nedalekému kanálu, jehož víko odklopil, tělo vhodil do kanálové šachty a poklop kanálu za ním uzavřel,“ vylíčil děj státní zástupce Vladimír Pazourek.

Obžalovanému hrozí 15 až 20 let nebo dokonce trest výjimečný, tedy až 30 let či doživotí.

Mrtvý ve stoce

Tělo mrtvého muže vyplavila 13. listopadu loňského roku voda u čističky odpadních vod na opačném konci města, v Papírenské ulici v Praze 6. Kriminalistům zprvu dělalo problém zjistit totožnost usmrceného. Po identifikaci odhalili i podivné manipulace na jeho účtu.

Muž škrtil známého tkaničkou do bezvědomí, pak ho hodil do kanálu

S kartou oběti si Bém pokusil nakoupit v McDonald´s a poté v bance vybrat peníze, nevyšlo mu to však v Praze ani Ostravě. Obviněný opakovaně navštívil také byt oběti, poprvé v noci po činu se zde jen rozhlédl. Podruhé si odnesl notebook, oblečení, ale také Rubikovy kostky, vše za 40 tisíc korun.

Notebook skončil v zastavárně, ostatní věci v kontejneru na odpadky. Béma kriminalisté po několika týdnech zatkli. Obžalovaný se nyní v soudní síni doznal k neoprávněnému držení karty, krádeži a porušování domovní svobody.

Promyšlenou loupežnou vraždu ale na začátku hlavního líčení popíral.

„Za smrt přijímá odpovědnost, i když není jasná její příčina. Mohlo by jít nanejvýš o zabití, nebo prostou vraždu, afektivní záležitost v hádce,“ řekl advokát Martin Sadílek.

Sáhl na mne

Podle výpovědi obžalovaného šlo 8. listopadu o hádku, která podivně eskalovala. „Měl divné řeči, osahával mne, myslel jsem, že mne třeba chce znásilnit. Sundal si bundu, myslel jsem, že zaútočí,“ popisoval konflikt.

Poškozený mu prý předtím dal svou platební kartu, aby Bém u McDonald´s koupil noční večeři. Na kartě však nebyly peníze, jak zjistila obsluha.

„Ztrapnil mne. Pak jsem do něj strčil a odešel. Co se s ním stalo, nevím. Když jsem tam vrátil, nebyl tam,“ řekl Bém.

Získal však bundu s klíči k bytu zavražděného a jeho doklady.

„Chtěl jsem předstírat že odjel. Oblečení jsem dal do kontejneru. Notebooku se mi ale zdála škoda,“ popsal obviněný, jak naložil s věcmi poškozeného. Připustil, že se z konta mrtvého pokusil vybrat 30 tisíc korun na třech místech.

Při výslechu u policejního vyšetřovatele ale smrtící škrcení doznal. „Chvíli jsem vedle něj seděl. Pak jsem ho jako posadil a vzal mu kartu. Poté jsem šel do mekáče. Pak jsem se k němu vrátil. Pamatuji si, že jsem ho táhl, nebo nesl v náručí ke kanálu,“ diktoval doznání do protokolu kriminalistům.

Za přiznání tři měsíce?

„Byl jsem v šoku, že mě zatkli,“ komentoval toto přiznání před soudem. Odpovědi mu prý tehdy pomáhali formulovat detektivové. Přitom ovšem při tomto výslechu měl obžalovaný obhájkyni a radil se s ní o samotě o postupu v kauze.

„Přiznal jsem se, protože mi jeden policista sliboval nízký trest, asi tři měsíce,“ zdůvodnil nyní Bém své tehdejší zevrubné doznání k vraždě. Bém také tehdy přiznal, že komunikoval s matkou zavražděného. Té mimo jiné řekl, že s jejím synem mluvil. A to v době, kdy potomek již nežil.

Protože se nepodařilo uzavřít mezi státním zástupcem a obhajobou dohodu o vině a trestu v hlavní části obžaloby, tedy vraždy, bude jednání pokračovat v dalších dnech výslechy svědků, znalců a konstatováním písemných dokumentů.

Autor: