VIDEO: Nejdelší český trolejbus poprvé otestoval trasu z Veleslavína na letiště

  15:12
Téměř pětadvacetimetrový trolejbus Škoda-Solaris poprvé otestoval trasu z Nádraží Veleslavín na Letiště Václava Havla. Od března trolejbusy nové linky 59 nahradí na této lince dosavadní autobusy linky 119.

Čtvrtečními testovacími jízdami se pochlubil Dopravní podnik novým videm na svém Facebooku. „Proběhly druhé zkoušky trolejového vedení na budoucí trolejbusové lince 59 z Nádraží Veleslavín na Letiště Václava Havla,“ uvedl přepravce.

Zprovoznění linky se očekává letos v březnu, kdy tak nahradí dosavadní autobusovou linku 119. Ta bude elektrifikována pomocí systému tzv. dynamického nabíjení a změní se na linku 59.

Trolejové vedení je na části trasy linky, konkrétně v úseku Nádraží Veleslavín – Terminál 3. Ve zbylých úsecích pojedou trolejbusy na elektřinu z baterie.

Kromě dynamického nabíjení při jízdě pod trolejí, se budou baterie trolejbusů nabíjet i staticky v obratištích Nádraží Veleslavín a Letiště Václava Havla. Současně vzniknou místa pro nabíjení a balancování baterií a také předtápění interiéru před výjezdem v areálu garáží Řepy, odkud bude linka vypravována.

Dopravní podnik objednal u výrobce Škoda Group celkem 20 vozů.

Trolejbusy i z Palmovky

Linka na letiště není jedinou trolejbusovou v systému pražské městské hromadné dopravy. Ve čtvrtek 1. února dopravní podnik uvedl do provozu trolejbusovou linku 58 na trase Palmovka – Čakovice – Miškovice.

„V následujících dvou až třech týdnech bude provoz na trolejbusové lince č. 58 ještě smíšený. Primárně na ni budeme nasazovat všechny provozuschopné trolejbusy SOR TNS 18, nicméně ve špičkách nebo na večerní spoje, které po půlnoci pokračují jako noční linka č. 911, budeme po dočasnou dobu vypravovat i kloubové naftové autobusy, ale již s označením jako linka č. 58,“ řekl Jan Barchánek, vedoucí jednotky Provoz Autobusy DPP.

DPP si všech 15 bateriových kloubových trolejbusů SOR TNS 18 určených pro linku č. 58 převzal na konci roku 2023 s výhradami, protože vozidla vykazovala dílčí závady či nedodělky a neměla některé průkazy způsobilosti, či další nezbytnou dokumentaci.

Autor: