Chceme spravedlivý model financování sociálních služeb, píše Udženija v dopisu vládě

  11:28
Náměstkyně primátora pro sociální věci Alexandra Udženija (ODS) vyzvala českou vládu k debatě ohledně financování sociálních služeb. Podle ní totiž současný systém neodpovídá potřebám Prahy a nebere v potaz demografickou křivku nebo její specifika jako je množství uprchlíků nebo lidí bez domova.

Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro sociální věci, bydlení a zdravotnictví | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Dopis náměstkyně adresovala předsedovi vlády Petru Fialovi, ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi, ministru financí Zbyňku Stanjurovi a také Martinu Kubovi, předsedovi Asociace krajů ČR.

„Cílem naší iniciativy je dosáhnout spravedlivého a transparentního modelu financování sociálních služeb, který zohlední unikátní postavení Prahy a její nadstandardní potřeby. V Praze se potýkáme s řadou specifik sociálních služeb, včetně nárůstu počtu seniorů, osob bez domova a uprchlíků,“ uvedla Udženija s tím, že v takové situaci je třeba adekvátní podpora státu.

Česko propojí sociální a zdravotní péči. Zlepší to pomoc potřebným, věří ministři

Současný systém financování podle náměstkyně vyzývá ke změně. „Nastal čas přehodnotit, jak rozdělujeme prostředky na sociální služby, a to s ohledem na skutečné potřeby občanů. Obdobně jako v jiných oblastech se vyvíjí i sociální péče a my se snažíme reflektovat nové potřeby a trendy sociální péče a zohledňovat také i materiálně technické standardy,“ vysvětlila.

Diskuze, kterou se Praha snaží iniciovat, by měla vést ke spravedlivějšímu rozdělování státních dotací na sociální služby krajů. Nynější systém neodráží zvyšující se počet seniorů, lidí s nárokem na speciální sociální služby nebo také administrativní náklady v Praze. Navýšení částky pro Prahu však Udženija považuje za nespravedlivé, změna by se podle ní měla týkat celého systému financování sociálních služeb, tak aby lépe reflektoval potřeby společnosti.

Praha financuje sociální služby ve výši 4,7 miliardy korun, 56 procent částky jde z rozpočtu hlavního města. „To je zcela bezprecedentní v porovnání s ostatními kraji. Podíl hlavního města na celkovém financování krajské sítě sociálních služeb je navíc v letošním roce už o 10 procent vyšší, než byl v roce 2019, kdy byl poměr státní dotace a rozpočtu města zhruba vyrovnaný. Za takového stavu mám oprávněnou obavu o budoucí rozvoj pražské sítě sociálních služeb a možnosti registrování nových služeb,“ zhodnotila Udženija.

Autor: