Zloděj ukradl v Žehrově sochu Jana Nepomuckého, zbyl po ní jen podstavec

  17:42
Sochu Jana Nepomuckého z 19. století ukradl neznámý zloděj ve středočeském Žehrově v Českém ráji. Podle facebookového profilu Žehrov a Skokovy zmizela socha světce v noci na 25. února, na místě po ní zbyl pouze podstavec. Policisté krádež vyšetřují, na další podrobnosti je podle nich zatím příliš brzy. Kriminalisté ještě ani nemají vyhodnocené stopy.

Socha Jana Nepomuckého v obci Žehrov v Českém ráji před odcizením | foto: Pavel Rulc

V příspěvku na facebookovém profilu Žehrov a Skokovy je uvedeno, že pachatelé řídili velkou bílou dodávku, pravděpodobně Ford Tranzit, a asi před týdnem se pokoušeli o podobnou krádež v blízké obci. Policie na dotaz portálu iDNES.cz spojitost mezi těmito případy nepotvrdila ani nevyvrátila.

„Tak jsem si myslel, že těmhle krádežím už je konec. Bohužel, pletl jsem se... Pro ty, kdo neví, oč jde, ukradli nám Jana Nepomuka, před pár lety byl restaurován. Ukraden byl z 24. na 25. února, pokud někdo něco podezřelého viděl, dejte info,“ píše se ve zmíněném příspěvku.

Ve vesnici Žehrov, sousedící se Skokovy a ležící blízko Turnova, stála polychromovaná socha Jana Nepomuckého od první poloviny 19. století. Byla situována na hranolovém stylobatu na konci vesnice.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Jak je u svatojánských soch zvykem, nacházela se blízko vody, v tomto případě říčky Přední Žehrovka.

23. června 2022

Autor: