iDNES.cz

Plot u vstupu na Smetanovu vyhlídku je nelegální. Chatařům hrozí pokuta

  16:20
Plot, jež brání v přístupu na Smetanovu vyhlídku, byl postaven protiprávně. Chataři, kteří ho postavili kvůli davům nevychovaných turistů, neměli patřičné povolení. O výši pokuty zatím stavební úřad rozhoduje. Zahrazení pro turisty ale nejspíše zůstane.

Pohled ze Smetanovy vyhlídky | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Podle zjištění Deníku N vlastníci na stavbu plotu ani kovových bran neměli povolení dle platného stavebního zákona. 

„Stavební úřad žádné povolení ani jiná opatření na předmětnou stavbu v minulosti nevydával,“ upřesnila pro iDNES.cz Lenka Morávková z kanceláře starosty Týnce nad Sázavou.

Podle Morávkové stavební úřad již zahájil řízení o odstranění stavby. Chatařům za nepovolené vystavění zábrany hrozí pokuta. „Pokuta zatím udělena nebyla. O její výši stavební úřad rozhodne až po ukončení výslechů všech stavebníků. Zápis z konaného místního šetření není dostatečným podkladem pro udělení pokuty,“ doplnila informace.

Zahrazení navzdory nelegálnímu vystavení nejspíše na místě zůstane. Vlastníci totiž mají možnost v zákonem stanovené lhůtě požádat o dodatečné povolení stavby. „Stavební úřad má za to, že bránu bude možné dodatečně povolit, ale plot bude pravděpodobně odstraněn,“ sdělila Morávková.

Chataři plot zamezující vstup turistům na známou Smetanovu vyhlídku na Benešovsku postavili letos v červnu. Informaci o zrušené vyhlídce napsal Klub českých turistů na Facebooku. „Smetanova vyhlídka u Krňan byla trvale uzavřena. Přístupová cesta i samotná vyhlídka leží na soukromém pozemku, který majitel nechal oplotit z důvodu nebezpečných situací a velké míře nepořádku od návštěvníků,“ napsal klub.

Důvodem byly podle majitelů davy nevychovaných turistů, kteří po sobě nechávaly nepořádek. Zároveň prý na stezce docházelo ke zraněním.

Smetanova vyhlídka vznikla v roce 1974 ke 150. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Nedaleko ní lze najít i vyhlídku Máj a Bednář. O něco dále proti proudu Vltavy je Albertova vyhlídka, která je součástí naučné stezky Drbákov. Nejznámější pohled na meandr Vltavy, takzvaná Solenická podkova, je nedaleko přehrady Orlík.

Autor:
zpět na článek