Základní školy kolem Prahy hlásí plno až přeplněno. Plánuji stavby nových tříd

  18:44
S nedostatkem míst pro žáky základních škol se nejvíce potýkají města ve Středočeském kraji, která tvoří prstenec kolem hlavního města. Právě tam totiž přibývá obyvatel, kteří se stěhují za hranice metropole. Jsou ale i středočeská města, která mají nápor na základní školy pod kontrolou. Ostatní radnice pak plánují rozšiřování stávajících škol či výstavbu nových.

ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vzniká tak situace, že by v některých městech nemusely být dostatečné kapacity ani pro místní děti, jak je ze zákona povinností. Pro nadcházející školní rok 2023/2024 je například zcela naplněna kapacita základních škol v Brandýse nad Labem.

„Do prvních tříd se nám podařilo umístit všechny spádové děti s trvalým pobytem v našem městě. Tentokrát se losovat nemuselo,“ uvádí Kateřina Stránská z oddělení vztahů s veřejností města Brandýs nad Labem.

Situace ale byla horší u „přespolních dětí“. „Z okolních obcí, se kterými máme uzavřenou smlouvu o umístění, se nám podařilo umístit většinu dětí. Některé děti, zejména z obcí, kde tuto smlouvu uzavřenou nemáme, jsme odmítnout museli. Jedná se ale o nízké desítky,“ uvedla Stránská.

V Praze postaví nové základní školy, nedostatek učitelů bude ještě citelnější

Do budoucna nicméně hrozí v Brandýse závažnější problém. Kritický bude podle Stránské další rok, kdy ve městě přibude přibližně 400 nových bytů a tím pádem se velmi pravděpodobně opět zvýší poptávka po základním školství.

„Výhledově lze těžko předvídat, ale vezmeme-li v potaz, že jsme součástí prstence kolem Prahy a bytová výstavba je v plném proudu a bude pokračovat, je velmi pravděpodobné, že i do budoucna bude nedostatek míst na základních školách,“ doplnila.

Povedlo se vám letos najít místo pro svého školáka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 11. června 2023. Anketa je uzavřena.

Ano50
Ne19

Město proto plánuje přístavbu šesti kmenových tříd v brandýské ZŠ Na Výsluní, čímž se kapacita navýší o 180 žáků. Součástí této akce je i rozšíření zázemí včetně výstavby dalšího sportoviště. Na tento projekt se městu podařilo již získat dotaci a budeme vypisovat soutěž na zhotovitele.

Termín dokončení město předpokládá v srpnu 2025. Nová škola s kapacitou bezmála 1000 dětí má vzniknout také ve Staré Boleslavi. Pokud se podaří dostát optimistickým plánům města, mohla by se nová ZŠ otevřít v září 2026.

Říčany přespolní nepřijímají, Hostivice nestíhá

V Říčanech se pro nadcházející školní rok podařilo umístit všechny budoucí prvňáčky s trvalým bydlištěm ve městě. „V jednom případě jsme losovali, ale šlo o dítě z jiné obce,“ uvedla mluvčí Říčan Helena Vlnařová.

Doplnila, že z důvodu naplnění kapacity škol žáky z jiných obcí nepřijímají a k dnešnímu dni nemají ve školách žádná další volná místa. Říčany proto připravují výstavbu nové základní školy na Komenského náměstí s osmnácti třídami. „Na podzim roku 2023 předpokládáme zahájení výstavby, škola by měla být dokončena k prvnímu září 2026,“ dodala.

Bývalá ředitelka školy prý nevěděla, že má falešný diplom. Dostala podmínku

Základní škola v Hostivici nápor žáků nedokáže uspokojit. Podle starostky Kláry Čápové již nyní přesáhla kapacitu. „Počítáme, že dva roky bude poptávka ještě vyšší, než bude otevřena nová společná svazková škola měst Chýně a Hostivice. Přesto se nám podařilo umístit všechny žáky do prvních tříd, včetně 24 dětí z okolních obcí,“ sdělila.

Horší je ale situace při přestupech do šestých tříd, kde se umístění všech žáků nepodařilo. Je jich totiž víc než volných míst. „Letos chybí místa pro 33 žáků,“ dodala Čápová.

V příštích letech by se ale situace mohla zhoršit natolik, že by v Hostivici potřebovali pro všechny až pět nových tříd. „Úlevu přinese otevření svazkové školy,“ věří starostka.

Kvůli přetlaku dětí museli v hostivické základní škole zrušit odborné učebny či relaxační prostory pro družiny.

Beroun nápor žáků zvládá

V berounských základních školách je kapacita aktuálně takřka naplněna. U letošních zápisů se městu podařilo umístit všechny žáky, přičemž průměrně bude v jedné první třídě 24 dětí.

„Současně jsme dokázali umístit dokonce i děti z několika okolních obcí při přestupech do 6. tříd. S těmi máme uzavřené smlouvy o umístění a budeme přijímat jejich žáky ještě několik let. V rámci kapacit ZŠ v Berouně je stále v našich školách asi 800 dětí z okolních obcí, takže pro berounské děti jsou a budou i v budoucnosti kapacity dostatečné,“ ubezpečil místostarosta Berouna Dušan Tomčo.

Město je přesto připraveno reagovat na případnou vyšší poptávku po umístění dětí do škol. „Pokud bude potřeba, jsme připraveni zajistit výstavbu nového školského zařízení,“ dodal Tomčo.

Kapacity škol v Praze opět nikdo neřeší, na střední se dostanou jen ti nejlepší

Podobně je na tom i Králův Dvůr u Berouna. Podle starosty Petra Vychodila v současné době kapacita stačí, ale počty dětí se každým rokem zvyšují. „V Králově Dvoře se zatím nikdy nestalo, že bychom dítě s trvalým bydlištěm v našem městě nepřijali do základní školy,“ dušuje se Vychodil.

Na základě jednoleté smlouvy se sousední obcí Trubín se městu podařilo přijmout i všechny jejich děti do první třídy. Město přesto plánuje v příštím roce zahájit přístavbu nového pavilonu u Základní školy Králův Dvůr – Počaply a zvýšit tak kapacitu o 150 míst.

Podle Vychodila se ale v drtivé části jedná o zvýšení kapacity z důvodu školské turistiky, jelikož okolní obce se rozšiřují a neřeší kapacitu svých škol. „V mnoha případech nemají snahu ani o finanční spolupráci při zvyšování kapacity škol v Králově Dvoře a o zlepšování kvality vyučování, například odbornými třídami, už vůbec ne,“ dodal starosta.