iDNES.cz

Pro pražské prvňáčky by měl být dostatek míst, problémem je spádová turistika

  9:40
Pokud máte doma budoucího prvňáčka, sledujte pečlivě webové stránky školy, kam s ním chcete jít v dubnu k zápisu. Už v březnu jsou ale dny otevřených dveří a některé školy také zveřejňují online přihlášky. Redakce MF DNES oslovila zástupce šesti pražských radnic a ti potvrdili, že by místa pro prvňáčky měla stačit.

„Souhrnné údaje neevidujeme, jelikož městské části mají zpracované demografické studie vývoje obyvatelstva na svém území a na základě toho řeší skutečné kapacity na zřizovaných školách,“ řekl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.

Převis prvňáčků očekává Praha 1, kde to podle dat z loňského roku vypadá, že se k zápisům dostaví zhruba 500 dětí. Pro prvňáčky ale mají připraveno necelých 300 míst a rozšiřování ani neplánují.

„Jsou v tom i děti, které budou žádat o odklad, děti, jež nastoupí do přípravných tříd. Dále je v tom velmi rozšířená duplicita, kdy rodiče hlásí děti na více škol. To číslo 500 je zkrátka hrubý odhad,“ vysvětlil mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo s tím, že umístit děti z jejich městské části se zatím pokaždé daří.

Praha čelí omezené kapacitě středních škol, magistrát přidal stovky míst

ZŠ Vodičkova na Novém Městě chystá otevřít dvě první třídy pro 44 dětí. „Zápisy máme až na konci dubna. První třídy jsou v malé budově u kostela sv. Jindřicha. Můžeme přijmout dvě třídy prvňáčků po 22. Lehký převis každý rok máme, ale není to nic výrazného,“ vysvětlila ředitelka ZŠ Vodičkova Dagmar Zelená.

Naopak s velkým převisem se každoročně potýká ZŠ náměstí Curiových na Starém Městě, která má i třídu pro nadané žáky. Podle ředitelky školy Terezy Martínkové plánují otevřít dvě třídy pro 50 žáků. „Převis je každoročně, děti ze spádové oblasti jsme ale zatím vždy přijali všechny a měli bychom to zvládnout i letos,“ doufá Martínková. Podle ní ale není jasné, kolik dětí přibude navíc kvůli takzvané spádové turistice. Rodiče prý svým potomkům přehlašují trvalé bydliště, aby se dostali na školu, kterou vybrali.

Pokud škola nemá dostatečnou kapacitu pro některé spádové děti, je povinností městské části zajistit podmínky pro plnění povinné školní docházky dětí s místem trvalého pobytu na jejím území. „Rodiče by se měli obrátit na místní odbor školství, který pokud to bude možné, zajistí místo v jiné škole na svém území, popřípadě ve škole jiné blízké městské části. Pokud ani toto nebude úspěšné, obrátí se odbor školství na krajský úřad – tedy magistrát,“ dodal Bidlo.

Zatímco některým radnicím místa vyjdou tak akorát, Praha 4 jich má naopak více, než očekává prvňáčků. Podle mluvčího Prahy 4 Jiřího Bigase totiž radnice rozšiřovala kapacity na maximum už v minulých letech. „Podle našich předpokladů týkajících se počtu žáků budeme mít na školách volných ještě zhruba 400 míst,“ řekl Bigas s tím, že díky tomu mohou pomoci dětem odjinud včetně ukrajinských dětí.

K zápisům do škol míří i děti z Ukrajiny, jejich rodiče řeší odklady

Už od nového školního roku by v Praze další místa pro prvňáčky mohla přibýt. Praha 2 začala se stavbou pavilonu pro žáky prvních tříd ZŠ u svatého Štěpána, která také patří k velmi vyhledávaným.

„Dobrou zprávou je v tomto smyslu probíhající výstavba nových učeben pavilonového typu s kapacitou 48 dětí prvních tříd při základní škole ve Štěpánské ulici. Je to opravdový úspěch, kterého se podařilo dosáhnout díky vstřícnosti vlastníka pozemku Arcibiskupství pražského,“ podotkla mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. Pavilon z ekologicky udržitelných materiálů bude zcela bezbariérový. Pokud vše půjde podle plánu, usednou děti do lavic už v září od nového školního roku.

V Holešovicích bude nová škola pro 600 dětí

V budoucích letech vznikne další škola v Praze 7. „Největším připravovaným projektem do dalších let je výstavba ZŠ Jana Vodňanského v Holešovicích, kde bude místo až pro 600 žáků. Zároveň se zaměříme na důslednou kontrolu spádové turistiky, aby kvůli účelovému přehlašování dětí z jiných městských částí nepřicházely o místa ve školách a školkách rodiny z Prahy 7,“ řekla radní Prahy 7 Hany Šišková.

V Holešovicích vyroste moderní škola pro 600 dětí s tělocvičnou na střeše

Budou chtít po rodičích čestné prohlášení, že skutečně s dětmi bydlí v Praze 7 a nehlásí se tam pouze účelově kvůli místu ve škole či školce.

zpět na článek