Kdo cítí zápach, ať povstane, zaznělo v Čáslavi. Obyvatelé větší skládku nechtějí

  18:34
Nesouhlasné pískání, vzrušené debaty plné ostrých slov i potlesk určený výhradně kritikům kontroverzního plánu. Včerejší veřejné projednávání dokumentace vlivů záměru na životní prostředí (EIA) k rozšíření skládky v Čáslavi provázela vypjatá atmosféra. Diskuzi svolalo do tamního hotelu Grand Ministerstvo životního prostředí ČR.

Zástupci společnosti AVE CZ, která horu odpadu na okraji města provozuje, se snažili obyvatele marně přesvědčit, že je rozšíření skládky v budoucnu neohrozí.

Během února mohli lidé a spolky podávat k přepracované třísetstránkové EIA připomínky, které ve středu hlasitě tlumočili zástupcům AVE CZ. Ti v úvodu projednání popsali postup, o který usilují.

Neshodli se ani o výšce

„Rozšíření skládky o dva miliony metrů krychlových odpadu proběhne v celkem šesti etapách, přičemž s posledními dvěma začneme až v momentě, kdy bude dostavěný obchvat Čáslavi, který doplní novou neveřejnou komunikaci. EIA je přitom jen první krok, po kterém budeme muset absolvovat mnoho dalších řízení,“ začal diskuzi v sále hotelu Zdeněk Bočan, ředitel oddělení využívání odpadů AVE CZ.

Veřejného jednání o rozšíření obří skládky, která je už dnes vyšší než věž čáslavského kostela, se účastnila spousta čáslavských obyvatel. Starosta a představitelé města chyběli. (3. dubna 2024)

Materiál na skládce budou podle něj monitorovat termokamery pod kontrolou České inspekce životního prostředí. „Vzhledem k tomu, že po roce 2030 už nebudeme moci skládkovat využitelný odpad, tedy ani ten komunální, chceme tu vybudovat také překládací stanici. Výška skládky přitom nepřesáhne 300 metrů,“ zdůraznil Bočan, čímž vyprovokoval k reakci obyvatele Čáslavi Jiřího Vavřinu. „To je ale v přímém rozporu s územním plánem, protože ten povoluje výšku maximálně 260 metrů,“ nadnesl otázku, na kterou jednoznačnou odpověď nedostal.

V Čáslavi se točí špinavé miliardy. Obří rostoucí skládka „smrdí“ nejen místním

Další připomínky občanů se týkaly nedostatečných dat ze současného měření množství prachu či emisí ze skládky. „Kdo doma cítí zápach ze skládky, ať teď vstane,“ vyzval plný sál opoziční zastupitel Martin Horský (Čáslav pro všechny). Odpovědí mu byla většina prázdných židlí.

Lidem vadí nejasné výrazy

Ani další obyvatelé pochybnosti k hoře odpadu nezakrývali. „Oproti první verzi EIA sice firma AVE CZ zmenšila zábor cenné zemědělské půdy, ale klíčové připomínky nevypořádala. Nejčastěji se v ní opakují výrazy jako ‚předpokládáme, domníváme se a pravděpodobně‘. Nejde tedy o reálné posouzení dopadů na člověka a jeho prostředí, ale pouze o velmi nepřesný a matoucí podnikatelský záměr,“ řekla Kristýna Neuhauserová z ochranářského spolku Zelená Čáslav.

Zástupci firmy AVE CZ na některé připomínky reagovali například argumentem, že záměr je v souladu s plánem odpadového hospodářství Středočeského kraje.

Vedení čáslavské radnice, které se do veřejné diskuze trochu překvapivě nezapojilo, odmítlo nařčení části obyvatel a opozičních zastupitelů, že by firmě AVE CZ „umetalo cestičku“ k hladkému rozšíření skládky.

„Opozice stále nesmyslně a účelově opakuje, že jsme se zcela vzdali možnosti podávat připomínky. Není to pravda, nárok na to máme stále. Kromě toho musí rozšíření skládky předcházet zbudování účelové komunikace a poté i obchvatu,“ řekla MF DNES radní Zdeňka Nezbedová (ČSSD a Nezávislí).

Kauzou rozšíření čáslavské skládky se nyní bude zabývat Ministerstvo životního prostředí ČR, které k přepracované EIA vydá finální závazné stanovisko.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: