Na Signal festivalu se představí tančící robopsi od studentů ČVUT

  11:16
V rámci letošního Signal Festivalu uvidí návštěvníci robotickou zoo. Na doslech elektromagnetického vlnění robotů se tak lidé dozvědí, proč sofistikované stroje nejsou nepřátelé. Forum Robotum na FEL ČVUT chce představit reakce umělé inteligence na svět okolo nás nebo to, jak roboti mohou vycházet s lidmi.

Sofistikované stroje se rozsvěcí na základě pohybu lidí. Skrze vizualizaci dat na plátně poté návštěvníci prezentace FEL pochopí, jak roboti vidí je. | foto: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Tanec, světelná show i hudební doprovod. V tomto rytmu druhý říjnový týden vystoupí roboti na Signal Festivalu. Pro prezentaci FEL otevře prostory svého univerzitního kampusu v areálu ČVUT na Karlově náměstí. „Forum Robotum představuje mimořádnou příležitost zažít, jak může vypadat společné soužití robotů a lidí,“ zve na mimořádnou akci Radovan Suk z FEL. Na vzniku představení se podílejí výzkumníci, studenti, stejně tak externí umělci.

„Na dvoře fakulty se objeví robotická zoo, která přiblíží, jak vnímají své okolí, jak zní jejich magnetické pole a v reálném čase reagují na svět kolem sebe,“ popsal nachystaný program Radovan Suk.

Při tvorbě světelných exoskeletů (vnější kostry, pozn. red.) se výrobci robotických psů a pavouků inspirovali anatomií zvířat. „Orgány připevněné na robotech připomínají pestrobarevné krovky brouků či motýlí křídla. Pomocí nich stroje odrážejí svoji vlastní interpretaci lidského pohybu v jejich blízkosti,“ vylíčil technologie autor konceptu Petr Vacek. Pohyb robotů řídí lidští operátoři pomocí bezdrátových ovladačů. Kromě výrazného zrakového vjemu se mohou diváci těšit také na zvukovou složku instalace. Též ta tvoří výsledek sofistikovaného vědeckého postupu.

Překvapivě muzikální roboti

„Snímáme totiž elektromagnetické vlnění robotů a převádíme je poté do slyšitelného spektra. Využili jsme k tomu snímač z kytary. Samotného mě překvapilo, jak bohatá zvuková krajina se v robotovi skrývá,“ popsal doktorand katedry počítačové grafiky a interakce FEL Vojtěch Leischner, který prezentaci režíruje.

K vytvoření robotického představení vedla dlouhá cesta. Největší výzvou pro tým bylo integrovat všechny prvky instalace do jednoho fungujícího organismu. Ten se totiž kromě samotných robotů skládá i z elektromagnetických snímačů, mikrokontrolérů, několika bezdrátových modulů, řízení světel, lidarů (laserových senzorů vzdálenosti, pozn. red.), analýzy dat, počítačového vidění a interakce mezi člověkem a počítačem.

„Dnešní technologie jsou opravdu velmi komplexní. To, co se na první pohled jeví jako jednoduchá věc, obsahuje na pozadí spoustu různých systémů, sběrnic a protokolů,“ objasnil Jiří Zemánek z katedry řídicí techniky FEL.

Úkol, který odborníci z FEL splnili, tedy vytvořit robotickou, uměleckou prezentaci pro publikum, se svým zadáním poněkud lišil od klasických vědeckých programů a úkolů, které běžně plní. „Umění a věda jsou dost rozdílné věci. Bylo ale příjemné pro změnu nemít pevný cíl, na který se míří,“ komentoval to Tomáš Rouček z katedry počítačů FEL.

Představení Robozoo na Signal festivalu

13. –16. října se koná na několika místech v Praze již 10. ročník Signal Festivalu. Poprvé se ho účastní také FEL ČVUT.
Forum Robotum představuje hravým způsobem nejnovější poznatky na poli technologie autonomních robotů. FEL ČVUT pro svou prezentaci otevře dvůr univerzitního kampusu na adrese Karlovo náměstí 13, Praha 2. Představení je k vidění ve zmíněných dnech od 19 do 24 hodin, každých 15 minut. Akce je vždy zdarma. Robotická zoo. Během čtyř večerů FEL ukáže, jak roboti vnímají okolí, jak zní jejich magnetické pole a jak v reálném čase reagují. Více na www.signalfestival.com

Parťáci ze světa sci-fi

Nebát se neznámého, tak zní podle odborníků z FEL poselství festivalové instalace. Stroje řídící se umělou inteligencí prý bývají ve sci-fi dílech leckdy prezentovány tak, že vyvolávají obavy. „Chceme naopak ukázat, že roboti budou kolem nás stále častěji a můžou být naši parťáci, ne konkurenti,“ vysvětlil Jiří Zemánek. Show, připravená pro Signal Festival, zároveň není odtržena od vědeckého bádaní ve škole. „Všechny představené technologie se využívají ve výzkumu na FEL ČVUT a pracuje se s nimi i ve výuce. Setkají se s nimi zejména studenti a studentky bakalářských a magisterských programů Otevřená informatika či Kybernetika a robotika,“ sdělil Radovan Suk.

FEL náleží v robotice k absolutní české špičce. Na kolech, pásech, nohou nebo ve vzduchu – i tak se pohybuje sestava strojů, na jejichž vývoji v posledních letech badatelé pracovali. Znalcem pražského podzemí je SPOT – čtyřnohý robopes, který nedávno snímkoval kolektory pod pražskými ulicemi. „Digitální 3D mapa se dá využít při dopracování Geografického informačního systému kolektorového systému. Institut plánování a rozvoje hlavního města systém využije při dopracování technických map Prahy,“ sdělil Petr Švec, předseda představenstva společnosti Kolektory Praha.

Robotické drony z FEL dokážou pomoci restaurátorům při 3D skenování obtížně přístupných prostor památkových objektů nebo při hašení. Odborníci na tomto pracovišti vyvíjejí také humanoidní roboty s lidskými smysly.

Autor: