Nevěstinec není schválen k bydlení, bezdomovcům nabízí postele jinde

  14:36
Plán magistrátu na ubytování bezdomovců v Pražské tržnici, kde sídlí nevěstinec Showpark, není podle provozovatelů bezpečný. Prostory haly nemají kolaudaci na ubytování. Místo toho jednatel společnosti nabízí osmdesát lůžek v jiných domech. Většina lidí bez domova nyní nemá kde dodržovat karanténu.

Pražská tržnice na archivním ilustračním snímku | foto:  František Vlček, MAFRA

Pražský primátor Zdeněk Hřib poslal ve čtvrtek výzvu společnosti Eroc kvůli uvolnění prostor Showparku v hale číslo 18. Na vyklizení dostala společnost 72 hodin.

Přestože provozovatel s nouzovým ubytováním bezdomovců souhlasí, upozorňuje na fakt, že prostory nikdy nebyly zkolaudovány k poskytování ubytovacích služeb. Proto by pro bezdomovce s nařízenou karanténou mohlo mít ubytování zdravotní rizika.

„Naše opakovaná snaha o rekolaudaci pro tento účel vždy narazila na názor odpovědných orgánů, že prostory jsou z hygienického a zdravotního hlediska zcela nevhodné pro poskytování ubytovacích služeb,“ napsal v otevřeném dopise jednatel společnosti Eroc Zbyněk Matela.

Podle něj jsou prostory odvětrávané pouze pomocí vzduchotechniky, může proto dojít k rozšiřování nákazy koronavirem. Doporučuje proto magistrátu, aby halu nechal nejdříve prověřit odborníky.

Zároveň nabídl primátorovi vhodnější ubytování ve dvou domech v Holešovicích a na Vinohradech, které kolaudaci mají a nabízejí až 80 lůžek.

Magistrát hledá místa pro lidi bez domova, aby mohli dodržovat vyhlášený nouzový stav. Ten zahrnuje omezení volného pohybu na veřejnosti.

„Je zapotřebí zabezpečit nouzové ubytování i pro osoby bez domova, kterým byla nařízena karanténa. Aby mohl být naplněn smysl a účel nařízené karantény, musí mít tyto osoby místo, kde se budou po dobu nařízené karantény zdržovat. Nemají-li ho samy k dispozici, je ve veřejném zájmu, aby jim bylo poskytnuto,“ napsal primátor Hřib ve výzvě společnosti provozující nevěstinec.

Bezdomovci najdou úkryt v hotelích a ubytovnách

Některé zimní noclehárny musely být kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám zavřeny. Od minulého týdne se proto magistrát snaží ubytovat co největší část lidí bez domova po ubytovnách, hotelích, nebo v hostelech, kde by se o ně starali poskytovatelé sociálních služeb.

„Naším cílem je v nejbližším období zajistit 330 až 500 lůžek, tedy ubytování pro třetinu až polovinu lidí bez přístřeší v pražských ulicích,“ uvedl radní pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský.

Od minulého týdne funguje ubytovna provozovaná Nadějí v Praze 9 a ubytovna provozovaná Armádou spásy v Praze 7, kam jsou směřováni hlavně senioři. Funguje také stanové městečko v Troji. Za měsíc provozu by tyto služby měly město vyjít na 2,3 milionu korun.

„Je potřeba si uvědomit, že lidé bez domova mají často různé zdravotní komplikace a jejich pobyt ve skupinách na ulici či v MHD v současnosti představuje zvýšené riziko nejen pro ně samotné, ale i pro všechny Pražany,“ dodal Zábranský.

Autor: