VIDEO: Sochy, netopýři a duch. Podívejte se do vyšehradských kasemat

  7:08
Ve druhém dílu seriálu o pražském podzemí kamera iDNES.cz odhalí, co se skrývá v prostorách pod Vyšehradem. Podle předsedy Českého svazu ochránců přírody Stanislava Tůmy jsou kasematy několik set metrů dlouhé. Část slouží jako zimoviště netopýrů nebo sklad soch.

Jednou ze zajímavostí vyšehradských katakomb je umístění šesti soch z Karlova mostu, které tam nechal deponovat v roce 2012 pražský magistrát. Díky stálé teplotě v podzemí tak budou uchovány pro další generace.

Podívejte se do pražského podzemí. V Šárce bylo velitelství SS

Opevnění Vyšehradu z poloviny 18. století vznikalo tak, že se po vyzdění chodeb vystavěly na stropě až 15 metrů vysoké komíny a odspodu nahoru se katakomby postupně zasypávaly hlínou.

V podzemí se údajně také nachází duch francouzského vojáka, který tu byl před staletími zavražděn. V místě jeho údajného skonu je daleko větší zima než v ostatních částech chodby, kde je teplota stálá.

Poslední částí, kterou kamera navštívila, je zamřížovaná slepá část podzemí. Ta byla ražena naposledy a je zakončena skálou. Díky příznivější teplotě slouží jako zimoviště netopýrů. 

Autoři: