Boj o Senát vyhrála Němcová, křesla v něm obhájili Smoljak a Láska

  15:36
Novou senátorkou za volební obvod Praha 1 se stala bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS, v obvodu Praha 5 lidé znovu do Senátu vyslali Václava Lásku a v Praze 9 nejvíce hlasů získal a křeslo v horní komoře parlamentu obhájil David Smoljak.

Poslankyně Miroslava Němcová v diskusním pořadu Rozstřel. (29. září 2020) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Němcová jasně vyhrála už první kolo. Náskok udržela a senátní křeslo ji předá bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.  

„Přijímám to s hlubokou vděčností. Děkuji za všechny hlasy všech voličů, děkuji také všem členům volebních komisí, kteří v této složité době do volebních komisí šli, byla to služba vlasti,“ řekla Němcová iDNES.cz.

Zvolením do Senátu jí zanikne poslanecký mandát. Její místo v dolní komoře parlamentu měl obsadit Jan Tecl, který ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 skončil v kraji Vysočina za Němcovou. Tecl je ale sám nyní senátorem a poslancem se tak nestane. 

Výsledky voleb na Praze 1 najdete zde

„Podepsal k tomu notářský zápis, abychom zamezili spekulacím,“ uvedl šéf Senátu a jeho stranický kolega Miloš Vystrčil.

Na uvolněné místo ODS ve Sněmovně tak usedne primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

V obvodu Praha 5 nedokázal své vítězství z prvního kola uhájit Michael Žantovský, nestraník za koalici TOP 09, ODS, STAN). Senátorem tak zůstává advokát a předseda senátního klubu Senátor 21 Václav Láska, který šel do voleb s podporou Pirátů, Zelených a KDU-ČSL. 

„Hodnotím to jako jednu z nejférovějších volebních kampaní, nikoho z lidí jsme neodradili, o čemž svědčí jedna z největších volebních účastí,“ komentoval znovuzvolení Láska. 

Výsledky voleb v Praze 5 najdete zde

Poukázal tak na to, že obvod Praha 5 měl s pětadvaceti procenty nejvyšší volební účast v Praze. Nejméně lidí přišlo k volbám v Praze 8.

Tam křeslo v Senátu obhájil David Smoljak, kandidát Starostů, Pirátů a TOP 09. Vinořský radní a scenárista získal skoro 55 procent hlasů. 

Výsledky voleb v Praze 9 najdete zde

„Mám samozřejmě radost, byla to dlouhá a náročná kampaň, komplikovaná ještě současnou covidovou situací. Děkuji svým voličům,“ komentoval znovuzvolení Smoljak. 

Jeho vyzyvatel, vojenský historik Eduard Stehlík, jehož podporovaly ODS a KDU-ČSL,  dostal 45 procent hlasů.

Autoři: ,