Kola zdarma využívají Pražané i v chladnu, výpůjček bylo 30 tisíc

  16:04
Ani podzimní chladné počasí nezastavilo pražské cyklisty. Sdílená kola zdarma, která byla propojena s aplikací Lítačka, využilo za první měsíc fungování pilotního projektu 5 600 uživatelů. Celkově si kola vypůjčili více než třicetitisíckrát.

Sdílená kola zdarma propojená s aplikací Lítačka využilo za první měsíc fungování 5 600 uživatelů. | foto: Regionální organizátor pražské integrované dopravy

Prvním dnem, kdy si mohli předplatitelé hromadné dopravy v Praze sdílená kola vypůjčit, byl 11. říjen. Za první měsíc si v aplikaci Lítačka možnost vypůjčení kol aktivovalo 11 tisíc uživatelů. Výpůjčky využilo 5 600 z nich.

Vyplývá to z dat zveřejněných městskou společností ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy). 

„Pražané této možnosti očividně využívají. Na jaře pilotní projekt vyhodnotíme a uvidíme, jestli a jak budeme pokračovat dál. Chceme lidem usnadnit ‘první a poslední míli‘ jejich cesty Prahou a ještě více zatraktivnit dlouhodobé kupony MHD. I proto jsme začali ve velkém přidávat cyklostojany ke stanicím metra a připravujeme je i u tramvajových přestupních uzlů,“ řekl iDNES.cz k průběžnému vyhodnocení náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Uživatelé Lítačky mají 15 minut zdarma na půjčení kol od firem Rekola a Nextbike. Využít toho mohou až čtyřikrát denně. 

Nejčastěji si lidé kola půjčovali na dobu od tří do osmi minut. Rekordním dnem v půjčování kol přes Lítačku byl 9. listopad, kdy aplikace zaznamenala 1 600 výpůjček. 

Možnosti přesednout na kolo lidé nejvíce využívají v dopravních uzlech hromadné dopravy, kde se propojuje metro, tramvajové zastávky a vlaky. 

„Jmenovitě jsou nejčastějšími body půjčení a vrácení kola stanice metra Vltavská, Nádraží Holešovice, Výstaviště, Strossmayerovo náměstí, Hlavní nádraží, Masarykovo nádraží a také okolí vysokoškolských areálů v Dejvicích nebo Holešovicích,“ sdělil v tiskové zprávě mluvčí Pražské integrované dopravy Filip Drápal. 

Půjčení kola zdarma je pro všechny držitele elektronické jízdenky pro území Prahy s účtem v aplikaci Lítačka. Aplikaci je pak nutné propojit s aplikacemi sdílených kol. 

Zkušební provoz bude fungovat, dokud nebude vyčerpaná částka 2,4 milionu korun, kterou na projekt pražský magistrát vyčlenil. Ředitel ROPID Petr Tomčík už dříve uvedl, že za pronajmutí kola přes Lítačku město zaplatí asi 12 korun.

Autor: