Modré zóny v Praze 4 ohrozila chyba úředníka, radnice vydá dočasné opatření

  6:06,  aktualizováno  12:23
Parkovací zóny, které se loni rozšířily do několika lokalit v Praze 4, by mohly brzy přestat platit. Jeden ze zastupitelů upozornil na administrativní chybu, kvůli které takzvané opatření obecné povahy viselo na úřední desce bez příloh. Radnice chce vydat dočasné opatření, aby problém vyřešila.

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Čtvrtá městská část rozšiřovala parkovací zóny do oblasti Braníka, Podolí, Krče a Michle v prosinci loňského roku.

„Když jsem se chtěl detailně podívat, kde všude opatření začala platit, dostal jsem elektronicky jen písemnou část, která neobsahovala nákresy. Opatření nebylo na elektronické úřední desce nahrané celé a to je problém. Kdyby se to dlouhodobě neřešilo, tak bude přibývat lidí, kteří mohou ve vybrané oblasti dostat pokutu bez zákonného důvodu,“ popsal opoziční zastupitel Viktor Derka (Piráti), který na problém upozornil magistrát.

Odbor pozemních komunikací a drah pražského magistrátu 1. září rozhodl o zrušení takzvaného opatření obecné povahy, které městská část vydala. 

Správní řád dovoluje, aby opatření obecné povahy nemuselo na fyzické úřední desce obsahovat všechny přílohy, je ale zapotřebí, aby bylo komplet vyvěšené také elektronicky, v celém znění. Kvůli chybě úředníka se to v případě vyhlašování zón nestalo.

Jaký bude dopad chyby do praxe, zatím není jasné. Rozhodnutí magistrátu o zrušení rozšířených zón vstoupí v platnost patnáct dní od vyvěšení na úřední desce. Zatím o něm byla informována městská část, ale veřejně vyvěšeno nebylo.

Radnice se magistrátním dokumentem začala zabývat až od čtvrtka, kdy byl doplněn o elektronický podpis. Na dotazy redakce odpověděl až po zveřejnění článku místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík, který má na radnici na starost dopravu. Tvrdí, že rozšířené zóny zůstanou platné díky dočasnému opatření.

„Na základě dotazu jsem obdržel odpověď od příslušného silničně správního orgánu MČ Praha 4, že bude vydáno přechodné opatření tak, aby nepřestalo stanovení zón placeného stání platit. Následně vydá nové stanovení místní úpravy provozu na místních komunikacích II. a III. třídy obdobně jako se tomu stalo i na jiných úřadech při výskytu obdobných problémů,“ uvedl Kovářík.

Zastupitel Viktor Derka upozorňuje také, že může nastat problém s řidiči, kteří v rozšířené oblasti dostali pokutu.

„Pokud někomu běží řízení za spáchaný přestupek, tak může namítnout, že opatření bylo přijato v rozporu se správním řádem a neměl by nic platit. Až nabude zrušovací rozhodnutí právní moci, tak by měli mít nárok na vrácení peněz všichni, kteří zde v průběhu roku platili za přestupek za špatné parkování,“ míní Derka.

Podle místostarosty Kováříka vracení pokut nehrozí. 

„Pokuty byly stanoveny na základě platného a účinného nařízení rady hlavního města k rozšíření zón na Praze 4 a na základě platných a účinných stanovení úprav provozu na místních komunikacích I. třídy vydaného MHMP a na místních komunikacích II. a III. třídy vydaného Prahou 4, tudíž je nikdo vracet nebude,“ dodal. 

Problém by mohl nastat až ve chvíli, pokud by přechodné opatření radnice nevydala během patnáctidenní lhůty, nebo pokud by v přechodném období nevydala nové opatření nahrazující to, které magistrát zrušil.

Ve vedení Prahy 4 funguje koalice ANO, ODS a TOP 09, která v loňském roce odvolala starostu a několik radních. Novou starostkou se stala Irena Michalcová z ANO.

Důvodem mělo být několik pochybení tehdejší koalice v čele s Piráty, kteří zde v roce 2018 volby vyhráli. Opozice jim vyčítala nezvládnutou situaci s dopravou a postup při zavádění parkovacích zón.

VIDEO: Těmito triky se řidiči snaží vyhnout pokutám za neplacení v zónách:

Autor: